Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je premierja spomnil na pretekle obljube, da se bo SDS spopadla s korupcijo v državi, hkrati pa mu očital, da je trenutna vlada, ki jo vodi SDS, prestreljena s korupcijo. Vatovca je zanimalo, kako lahko vlade, ki jih vodi SDS, v vsakem mandatu zberejo za več let korupcijskih afer.

Janša je v svoj zagovor povedal, da najhujše težave države v Sloveniji povzroča »udbomafija« oziroma »vzporedni mehanizem«, ki »brez volitev obvladuje velik del sistemov in podsistemov«. Nadaljeval je z očitki o dogajanju od leta 1990 dalje. Svoje vloge v dogajanju ni navedel. Prav tako ni komentiral izjave trenutnega ministra za okolje Andreja Vizjaka, ko je ta v pogovoru z gospodarstvenikom Bojanom Petanom v času lastninjenja Term Čatež povedal, da bo vlada kakšnemu sodniku »strla jajca«. Je pa Janša zanikal, da bi bil Rok Snežič njegov osebni davčni svetovalec ali davčni svetovalec vlade.

Janša preusmerjal pozornost z Vizjaka

Marko Bandelli (SAB) je predsednika vlade povprašal o njegovem stališču do plačevanja davkov in tistih, ki se »plačilu davkov izogibajo, hkrati pa koristijo vse dobrobiti plačanih davkov s strani drugih oseb«.

Na očitke o izjavi Andreja Vizjaka, da je plačevanje davkov »glupo«, je Janša odgovoril, da izogibanja davkov ne podpira, a hkrati na odgovornost vnovič ni pozval svojega ministra, temveč je pozornost poskušal preusmeriti na Petana, ki Vizjakovih pozivov po izogibanju plačilu davka dejansko ni upošteval. Janša je povedal še, da vlada zasleduje politiko velike gospodarske rasti, ki omogoča, da tudi z nižjimi davčnimi stopnjami država pobere večje vsote davkov. Po zaslugi gospodarske rasti se je v prvih devetih mesecih leta 2021 iz davkov nabralo le milijardo evrov manj kot v celotnem lanskem letu, je pojasnil Janša.

Janša za izravnavo pokojnin, ki ne bi povzročila novih razlik

Poslansko vprašanje je zastavil tudi Branko Simonovič (DeSUS), ki ga je zanimalo, kako bo vlada v proračunu zagotovila finančna sredstva za realizacijo izrednega usklajevanja pokojnin. Poslanci DeSUS so namreč maja letos vložili predlog zakona, s katerim želijo dokončno odpraviti posledice varčevalnih ukrepov, ki so jih zaradi gospodarske krize utrpeli upokojenci. Kot pojasnjujejo, so z dodatnimi uskladitvami po letu 2016 le deloma »upokojencem povrnili to, kar jim pripada«, zato predlagajo, da se pokojnine vsem upokojencem v decembru uskladijo v višini 3,5 odstotka.

Janša je povedal, da bo vlada poskušala pravočasno urediti usklajevanje pokojnin. Je pa opozoril, da z izravnavo ne smejo nastati nove razlike, ki jih bo treba uravnavati kasneje. Zavzema se za to, da bi prišlo do izravnave in da bi bili vsi upokojenci na istem, ne glede na to, kdaj so se upokojili.

Janša: Ustavno in vrhovno sodišče vladi populili veliko zob

Anja Bah Žibert (SDS) je premierja vprašala, kakšno je njegovo stališče o epidemioloških ukrepih, sprejetih po posvetu s stroko, in kakšne ukrepe vlade lahko Slovenija pričakuje za nadaljnje preprečevanje širjenja okužb.

Premier je pojasnil, da vlada predloge s strokovno skupino preučuje ves čas, novi ukrepi pa bodo odvisni od resnosti razmer v državi. Spomnil je, da so poskušali uvesti tudi pogoj cepljeni ali preboleli (CP) v državni upravi. »Žal je pri nas ustavno sodišče ta ukrep zadržalo. Ni ga razveljavilo odloka. Naj odloča. Ne vem, kaj čaka,« je bil kritičen Janša. »Poslansko vprašanje bi izkoristil za apel na ustavno sodišče, naj odloči.«

»Ustavno sodišče je z nekaterimi svojimi odločitvami in tudi vrhovno z odločitvijo glede nekaznovanja oseb, ki ne nosijo maske, čeprav je ta predpisana, vladi in tudi stroki populilo veliko zob,« je potarnal Janša. »Če za nečim, kar je obvezno, ne stoji sankcija, je vseeno, ali imamo nek ukrep obvezen ali priporočilo. Kdor se situacije zaveda, to tudi prostovoljno upošteva.« Ironijo lastne izjave in vloge vlade pri (ne)uspešnem komuniciranju pomembnosti upoštevanja ukrepov ni omenil, je pa kritiziral opozicijo, ki po njegovi oceni vladi »nagaja«. Obregnil se je tudi ob oddajo Skupaj naprej, kjer je bilo med drugim omenjeno tudi neuspešno komuniciranje vlade v času epidemije. Janša je oddaji očital, da »smo zaradi nje še bolj skregani«. Odgovore na poslanska vprašanja je Janša sklenil s pozivom: »Čas je, da se streznimo.«