»Hrvaška vlada je 300 odstotkov z vami,« je pomiril ribiške strahove hrvaški kmetijski minister Tomislav Tolušić, ko je gostil predstavnike ribičev iz hrvaške Istre in državne sekretarje z zunanjega, notranjega, pravosodnega ter ministrstva za morje, promet in infrastrukturo. Povedal je, da bo Hrvaška zaščitila svoje ribiče v Savudriji, ker so »jamstvo suverenosti«.

Slovenske dovolilnice jih ne zanimajo

Po srečanju so pred novinarje stopili samo ribiči, ki niso želeli razkrivati vseh podrobnosti o zagotovilih. Na vprašanje, kako bodo ravnali, če bodo iz Slovenije dobili kazni zaradi ribarjenja, so dejali, da ne morejo odgovarjati na hipotetična vprašanja o nečem, kar se ni zgodilo. Obenem so dejali, da je hrvaška vlada trdno obljubila, da ribiči ne bodo trpeli materialne škode zaradi morebitnih slovenskih kazni. S kmetijskega ministrstva so poslali Tolušićevo izjavo, da imajo hrvaške oblasti natančne informacije in posnetke o premikih slovenskih plovil v Piranskem zalivu kot tudi vse, kar je treba za sprožitev postopka proti slovenski strani, če bo Ljubljana vztrajala pri enostranskih odločitvah.

Savudrijski ribiči so še pred srečanjem izvedeli za možnost, da bi pridobili slovenske dovolilnice za ribolov v slovenskem teritorialnem morju, a jih to ne zanima. Zadovoljni so ob zagotovilih hrvaške vlade, da lahko brez strahu pred slovenskimi kaznimi lovijo do sredine Piranskega zaliva. Ob slovenski ponudbi so izpostavili, da je vprašanje, kdo bo dobil predvidenih 25 slovenskih dovolilnic, medtem ko v Piranskem zalivu lovi praviloma približno 50, včasih pa tudi več hrvaških ribičev. Sprašujejo, kaj bodo potem počeli ostali, ki dovolilnic ne bodo dobili. Dejali so, da so med njimi tudi ribiči, ki imajo več plovil, nekateri pa imajo registrirana plovila tako na Hrvaškem kot v Sloveniji. Samo na območju Umaga in Novigrada je 113 registriranih ribičev, a ne lovijo vsi v Piranskem zalivu.

Savudrijski ribiči so še izpostavili, da njihov ribolov nikoli ni bil pogojen s političnimi razlogi, temveč izrecno z eksistencialnimi potrebami. Prepričani so, da bi se hrvaški in slovenski ribiči lahko dogovorili o skupnem ribolovu v Piranskem zalivu. Omenili so, da njihovi slovenski kolegi v zadnjem času nasprotujejo uveljavitvi ribiškega dela sporazuma o maloobmejnem prometu in sodelovanju (Sops), ker bi zaradi prihoda več deset hrvaških ribičev v slovensko morje mnogi ostali brez dela. Vsi udeleženci četrtkovega srečanja pričakujejo, da se bo spor mirno uredil v dobrososedskem vzdušju. Ob tem je za njih bolj pomembna kakovostna rešitev kot hitrost pri reševanju odprtega vprašanja.

Ultimat Plenkoviću

Medtem pa se mudi znanemu hrvaškemu vojnemu veteranu Petru Janjiću z vzdevkom Tromblon, ki je v sredinem pismu postavil ultimat hrvaškem premierju Andreju Plenkoviću, naj uredi mejo s Slovenijo v 72 urah ali pa bodo veterani zbrali 100 ladij in zagotovili, da bo meja ostala sredi Piranskega zaliva. Napetosti je potem podpihovala tudi podpredsednica skrajnje desničarske Hrvaške konservativne stranke in poslanka v evropskem parlamentu Ruža Tomašić, ki bi hrvaško mejo v Piranskem zalivu branila tudi z vojsko, ker so »slovenski sosedje izbrali silo za reševanje spora in je s silo treba odgovoriti«.

Plenković se ni odzval na veteranske in desničarske grožnje, a je prav tako poudaril, da imajo hrvaški ribiči polno pravico loviti ribe na območjih, na katerih so to tradicionalno počeli vsa leta. Znova je pozval Slovenijo k nadaljevanju dialoga na podlagi hrvaškega pravnega protokola za reševanje spora o meji, ki je bil predstavljen med obiskom slovenskega premierja Mira Cerarja Zagrebu sredi decembra lani. Prepričan je, da sta državi bliže končni rešitvi, kot se zdi.