Slovenija je tik pred začetkom novega leta začela uveljavljati razsodbo arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško. V Piranskem zalivu zaradi tega ni bilo hude krvi, čeprav se državi glede veljavnosti razsodbe (še) nista poenotili. V skladu z arbitražno razsodbo je namreč približno tri četrtine Piranskega zaliva slovenskega, Hrvaška, ki razsodbe ne priznava, pa mejo še vedno riše na sredini zaliva. Slovenija hrvaškim ribičem zdaj pogumneje napoveduje globe, če bodo brez dovolilnic lovili čez arbitražno določeno mejo.

Čez mejo zaradi politike in ne zaradi rib

Ribič Nevijo Vižintin je včeraj popoldne odšel na morje do svojega školjčišča v Strunjanu. »Ne vem, kaj se dogaja nižje, tukaj je mirno. Morate pa vedeti, da zdaj ni sezona za ribiče, odkupa ni, rib ni. Tja do marca bomo ribiči bolj malo na morju,« je pojasnil. A tudi ko bodo spet na morju, ne gre pričakovati, da bodo slovenski ribiči silili čez mejo na hrvaško stran, kar jim arbitražna razsodba dovoljuje s posebnimi dovolilnicami. »Takih potreb naši ribiči nimajo, saj razen peščice niti nimajo primernih plovil. Kdor lovi za preživetje, nima potrebe, da bi povzročal incidente in težave samemu sebi.«

»Še mi nimamo česa loviti, zakaj bi potem Hrvatje hodili gor. Razen seveda tistih, ki jih bolj kot gospodarski ribolov zanima politična provokacija,« razloži. Prepričan je, da bi morali po uveljavitvi arbitraže na morju postaviti mejo. »Nobenih prehajanj gor in dol. Če je meja, naj bo meja. Tako kot imamo mejo z Italijo in niti pomislimo ne, da bi šli čez, ker preprosto ne smemo,« razloži svoj pogled na reševanje težav v Piranskem zalivu.

Tudi uradna poročila policije v prvih dneh letošnjega leta govorijo o tem, da večjih težav na morju po začetku uveljavljanja razsodbe ni bilo.

V soboto nekaj pred sedmo uro zjutraj so tri hrvaške ribiške ladje v spremstvu hrvaških policijskih čolnov vplule v slovensko morje. Slovenska policija je vplutje dokumentirala in bo na podlagi tega izvedla vse potrebne aktivnosti. Prav tako v soboto je v slovensko morje vplula še ena ladja, a se je na koncu izkazalo, da zaradi okvare na enem od hrvaških ribiških čolnov.

Hrvaški ribiči v strahu pred slovenskimi kaznimi

K mirnemu dogajanju na morju je pozvala tudi hrvaška politična stran. Hrvaški notranji minister Davor Božinović je izrazil upanje, da ne bo novih incidentov, in zatrdil, da jih hrvaška stran ne bo spodbujala, bo pa zaščitila svoje ribiče. Ti so v zadnjega pol leta več kot tisočkrat nezakonito vpluli v slovenski del zaliva. Slovenska stran jih je doslej le opozarjala, po uveljavitvi razsodbe pa je odločneje napovedala tudi izdajanje glob. Prav zaradi napovedanih kazni so za včeraj zvečer hrvaški ribiči iz Umaga in Savudrije sklicali sestanek, a ga kasneje odpovedali, saj naj bi se konec tedna na temo ribolova v Piranskem zalivu sestali s predstavniki več hrvaških ministrstev. Ribič iz Savudrije Ecio Kocijančić je dejal, da se hrvaški ribiči bojijo samo slovenskih kazni ter posledično možnih nevšečnosti pri vstopu v Slovenijo. Mnogi imajo namreč sorodnike v Sloveniji.