Nogometni klub Olimpija je pred začetkom spomladanskega dela prvenstva pripravil kovček z denarjem za zmago nogometašev Celja v Mariboru. Tekma v Ljudskem vrtu se je 27. februarja res končala s slavjem gostov, odločilni zadetek za 1:0 pa je v sodnikovem podaljšku dosegel rezervist Milan Spremo. Potezo Olimpije gre med drugim razumeti kot poskus vplivanja na končni rezultat pomembne tekme v boju za naslov slovenskega prvaka.

Zgodba sega v čas, ko sta športni del ljubljanskega kluba urejala zdaj že odpuščena športni direktor Ranko Stojić in trener članskega moštva Marko Nikolić, kočljivo nagrajevanje pa odpira pomembna vprašanja predvsem na področju moralno-etičnih vrednot v slovenskem nogometu. Olimpija je nepošteno taktiko po naših informacijah skovala mimo vednosti predsednika in vodilnega financerja kluba Milana Mandarića, ki je kasneje zaradi različnih pogledov na vodenje kluba odslovil Stojića, medtem ko je Nikolića odnesla rasistična opazka s »črnim idiotom«.

Olimpija ponudila 6000 evrov

Naše informacije o premiji Olimpije za celjsko zmago proti Mariboru je potrdil predsednik celjskega kluba Stevan Đorđević. »Vse je res. Jaz sem odkrit človek, zato bom povedal po resnici. Nisem politik, da bi ovinkaril. Dan pred tekmo v Mariboru sem izvedel, da je Olimpija vsakemu našemu igralcu in obema trenerjema ponudila po 300 evrov nagrade za zmago v Ljudskem vrtu. Bil sem jezen in šokiran. Takoj sem ukrepal in poklical našega nekdanjega trenerja Iztoka Kapušina, ki je zgodbo potrdil. Poklical sem tudi nekatere bivše igralce Celja, ki zdaj igrajo v Olimpiji. Tudi oni so bili seznanjeni z vsem. Olimpija je želela nagrajevati naše nogometaše brez vednosti klubskega vodstva. Dokler bom jaz predsednik Celja, se tovrstne zadeve ne bodo dogajale. Našim igralcem sem jasno povedal, da takšno nagrajevanje ne pride v poštev, saj nikakor ni v skladu s športnim duhom. Poteza Olimpije je bila najbolj vprašljiva z moralnega vidika,« je pojasnjeval predsednik celjskega nogometnega kolektiva Stevan Đorđević.

Če bi celjski nogometaši vzeli »podkupnino«, bi pod vprašaj postavili regularnost tekmovanja. Če je nagrada za vsakega igralca znašala 300 evrov, kot trdi Đorđević, to pomeni, da je bila Olimpija za celjsko zmago v Mariboru pripravljena odšteti okoli 6000 evrov. Le ugibamo lahko, ali je ljubljanski klub s podobnimi manevri poskušal navezati stik tudi z drugimi klubi v prvi ligi. »Zgolj dva tedna po tekmi v Mariboru smo v Stožicah igrali z Olimpijo. Če bi vzeli denar, bi nam lahko očitali, da smo namerno pustili točke Olimpiji. Tega nikdar ne bi dovolil, zato smo o vsem obvestili tako vodstvo Olimpije kot Maribora, saj želimo imeti z obema kluboma urejene odnose. Ko je za nagrajevanje izvedel predsednik Olimpije Milan Mandarić, je bil zelo jezen,« je še zatrdil Đorđević, po poklicu zdravnik na urgentnem oddelku celjske bolnišnice. Spomnimo, da je Đorđević že lani v obširnem intervjuju na teh straneh med drugim odkrito spregovoril o tem, da je v nogometu več korupcije kot v zdravstvu: »Ne morem povedati, za katero tekmo je šlo, ampak bil sem šokiran, ko sem doživel, da so se nogometaši med seboj prepirali, češ, mi smo vam dali denar, vi nam pa puščajte gole.«

Je moral Stojić oditi zaradi »podkupnine«?

Več naših sogovornikov je v povezavi z denarnimi nagradami za celjske igralce omenilo nekdanjega športnega direktorja Olimpije Ranka Stojića, ki ga je Milan Mandarić odpustil pred tremi tedni. Ne gre prezreti, da Mandarić nikdar ni javno pojasnil konkretnih razlogov za takratno odločitev o prekinitvi sodelovanja s Stojićem. Morda je eden od ključnih razlogov tudi sporna »podkupnina« za celjsko garderobo, ki jo lahko uvrstimo v navzkrižje z osnovnimi športnimi načeli, o katerih je Mandarić tudi kot vodilni funkcionar ljubljanskega prvoligaša že večkrat govoril v slovenskih medijih.

»To so neumnosti. O tem sem nekaj že slišal, ko sem se s sinom za kratek čas mudil v Barceloni. Prosim, napišite mojo izjavo korektno. Če me povezujete s tem primerom, napišite, da so to izmišljotine. Ker nisem več v Olimpiji, za mnenje raje vprašajte predsednika Mandarića,« je bil kratek Ranko Stojić, ki se je v funkcionarski karieri že srečal s številnimi resnimi obtožbami o spornem delovanju v nogometu. Ko je bil na čelu beograjskega kluba Rad, so mu navijači zažgali pisarno, po mnenju naših srbskih virov pa Stojić ravno zaradi svoje nepregledne preteklosti ni več zaželen v tamkajšnjem nogometu. V Dnevniku smo večkrat obširno pisali tudi o Stojićevem spornem ravnanju v ljubljanskem kolektivu.

Predsednik Olimpije Milan Mandarić o sumljivi ponudbi nagrade za celjske nogometaše ni želel razpravljati, saj je izmučen od vseh peripetij, ki so se v zadnjem obdobju kot prekletstvo zgrnile nad Olimpijo. Kot pravi, je osredotočen le na zadnje tri tekme v prvenstvu, kjer imajo Ljubljančani še vedno ugodno izhodišče za osvojitev naslova prvaka. Ravno danes se bodo podali v Celje na eno najpomembnejših gostovanj v sezoni. Tekma bo zaradi zgodbe o podkupnini prav gotovo pod dodatnim drobnogledom javnosti, zaradi Mandarićeve molčečnosti pa ostajajo nepojasnjena vprašanja kot denimo, kdo od vodstva Olimpije in na kakšen način je nameraval izplačati celjske nogometaše, ali bi transakcijo zabeležili v računovodskih listinah kluba, kako je s plačilom davka, zakaj se je Olimpija zadeve lotila tako netransparentno...

NZS: Spoštujte lojalnost, integriteto in športni duh

Naši viri trdijo, da je bila s primerom že pred dvema mesecema na podlagi enega od dokumentov seznanjena Nogometna zveza Slovenije (NZS), kar so na sedežu krovne organizacije zanikali. »Nogometna zveza ni seznanjena z morebitnimi ponudbami oziroma poskusom vplivanja na rezultat v prvi ligi. Kakršen koli podoben poskus bi bil popolnoma nesprejemljiv za integriteto tekmovanja. Pravilniki NZS tega sicer neposredno ne določajo, ampak obenem so vsi nogometni deležniki skladno s statutom NZS dolžni spoštovati načela lojalnosti, integritete in športnega duha v skladu z načeli ferpleja. Akterji so dolžni preprečevati vse aktivnosti, ki bi lahko ogrožale integriteto tekmovanj ali vodile k zlorabi nogometne igre,« so jasni v nogometni zvezi, ki jo vodi Aleksander Čeferin.