Turčija bo iz Grčije sprejela vse nezakonite migrante, za vsakega vrnjenega Sirca pa bo EU iz Turčije sprejela preselitev enega sirskega begunca v evropske države.

Slovenski premier Miro Cerar pravi, da so v Bruslju tihotapcem s prebežniki in nezakonitim migrantom posredovali zelo jasno sporočilo – da balkanske migracijske poti ni več. To pomeni, da države na tej poti (Makedonija, Srbija, Hrvaška, Slovenija in Avstrija) zavračajo vse nezakonite migrante. Slovenija bo od danes ali jutri ponovno v celoti uveljavljala schengenska pravila in čez mejo spuščala le tiste osebe, ki imajo ustrezne dokumente, je pojasnil premier.

S kravjo kupčijo dosegli novo dno

Humanitarne organizacije že opozarjajo, da je vračanje prosilcev azila iz Grčije v Turčijo nezakonito in nehumano. »Voditelji EU in Turčije so danes dosegli novo dno s kravjo kupčijo, ki najranljivejšim ljudem na svetu odreka pravice in dostojanstvo,« je v Bruslju sporočila tamkajšnja vodja podružnice Amnesty International Iverna McGowan. EU se na opozorila verjetno ne bo ozirala, saj se na vso moč trudi ustaviti tok migrantov v Evropo. Nemška kanclerka Angela Merkel je dogovor opisala kot »preboj«, ki bo številne odvrnila od nezakonite vodne poti v Grčijo. Številni evropski voditelji so bili presenečeni nad dogovorom, nekateri se sprašujejo, ali ga je »zakonito in logistično« sploh možno izvesti, drugi pa opozarjajo, da je naivno pričakovati, da bodo tako zapleten načrt sploh lahko sprejeli tako hitro.

Evropa se sooča z največjo begunsko krizo vse od druge svetovne vojne. Lani je več kot milijon ljudi v EU vstopilo nezakonito (na čolnih), največ ravno iz Turčije v Grčijo. Večina jih je Sircev, ki iz domovine bežijo pred štiri leta trajajočo državljansko vojno. Turčija je zavetje ponudila že okoli trem milijonom Sircem, kakšnih 363 tisoč pa jih je lani za azil že zaprosilo v Evropi. Na grške otoke iz Turčije vsak dan prispe okoli 2000 beguncev, največ je Sircev, Iračanov in Afganistancev.

V Grčiji je trenutno okoli 35.000 migrantov in beguncev, stanje v taborišču Idomeni v bližini grško-makedonske meje, kjer na vstop v EU čaka okoli 13.000 ljudi, pa naj bi bilo katastrofalno – primanjkuje jim tako vode kot hrane.