Omenjeni portal poroča, da matematiki v Združenih državah Amerike povprečno letno zaslužijo 101,360 ameriških dolarjev, do leta 2022 pa naj bi se jim plača povečala še za 23 odstotkov. Znanje matematika je namreč uporabno v sektorjih zdravstva, tehnologije, športa in politike.

»Matematiki so zaposljivi v vseh sektorjih … od borze na Wall Streetu do laboratorijev na fakultetah, zatrjuje Tony Lee, ustvarjalec portala CareerCast.

Pisa 2012 in znanje slovenskih otrok

Matematična in naravoslovna pismenost slovenskih 15-letnikov, kot so ju izmerili v ugledni, metodološko zelo izpiljeni mednarodni raziskavi znanja PISA 2012, sta razmeroma spodbudni: na obeh področjih smo z 20. oziroma 21. mestom zasedli približno enak klin lestvice kot pred tremi leti in se znova prebili v družbo nadpovprečnih. V matematiki glede na dosežene točke sedimo v isti klopi z Avstrijo, Avstralijo, Irsko, Dansko, Češko, za nami so vse druge naše sosede in ZDA.

V naravoslovju nam družbo delajo Švica, Velika Britanija in Češka, v hrbet pa nas gledajo tudi skandinavske države z izjemo Finske, ki je edina evropska država, ki se lahko vsaj približa Azijcem. V naravoslovju so bili Finci peti, v bralni pismenosti pa šesti. Slovenska uvrstitev v bralni pismenosti – se pravi v zmožnosti razumevanja besedil, iskanja, povezovanja in interpretiranja informacij – pa bi morala biti znamenje za alarm: dosegli smo namreč podobno slab rezultat kot pred tremi leti (483 točk) in se tako znova znašli precej pod povprečjem OECD; to pri bralni pismenosti znaša 496 točk. Po dosežkih na tem področju smo se tako uvrstili v ožjo družbo Portugalske, Hrvaške, Izraela, Švedske, Islandije, Grčije, Turčije in Ruske federacije. Vse razvite zahodne države so se odrezale bolje od Slovenije.