Čeprav izvršni direktorji na Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB), tako imenovani slabi banki, za delo mesečno prejemajo po 21.000 evrov bruto plače, so pomemben del svojih nalog prepustili finskemu svetovalcu, ki svoj honorar prejema na račun podjetja nabiralnika v Švici.

Od avgusta tako DUTB sodeluje s tamkajšnjim podjetjem Hansahandelshaus in lani mu je za to plačal 105.700 evrov. Po podatkih iz Švice je podjetje registrirano na naslovu ene od davčnosvetovalnih družb v kantonu Schwyz. Njegova uradna dejavnost je trgovanje na debelo, ima okoli 16.000 evrov osnovnega kapitala in le enega zaposlenega. Leta 2011 je imelo dobrih sedem milijonov evrov prometa, bilanc za leti 2012 in 2013 pa ni objavilo. Njegov edini lastnik je finski poslovnež Janne Harjunpää. Ta se, kot je mogoče prebrati na svetovnem spletu, pretežno ukvarja s svetovanjem pri nepremičninskih vlaganjih v Rusiji, baltiških državah in Ukrajini. Pred leti pa naj bi vodil tudi prodajno mrežo ene od evropskih papirnic.

Svetovalec z dostopom do ključnih informacij

V Sloveniji bo Harjunpää očitno soočen z enim največjih kariernih izzivov. Je namreč eden ključnih ljudi, zadolženih za sanacijo največjih še delujočih podjetij pod okriljem DUTB. Zakaj institucija, na katero bodo NLB, NKBM in Abanka ob pomoči države prenesle za 4,5 milijarde evrov bruto slabih posojil, sploh potrebuje storitve podjetja z enim zaposlenim, ni najbolj jasno. Več naših sogovornikov pa nam je potrdilo, da je Harjunpää v zadnjih mesecih skupaj z vršilcem dolžnosti izvršnega direktorja Torbjörnom Manssonom (to funkcijo, ki je zakon o DUTB posebej ne omenja, opravlja po pooblastilu upravnega odbora) hodil tudi po sestankih v podjetjih. Skupaj naj bi obiskala tudi Cimos in ACH. Nekaterim vodilnim naj bi omenjal tudi možnost stečaja teh podjetij, če ne bodo sklenili dogovorov z bankami.

Nobenega dvoma torej ni, da ima Harjunpää dostop do vseh cenovno občutljivih informacij, povezanih s podjetji, do katerim ima ali bo imel terjatve DUTB. In prav to odpira vprašanje korupcijskih in drugih tveganj. Določbe zakona o delovanju DUTB namreč predpisujejo jasna merila glede pogojev za opravljanje dela in preprečevanja konfliktov interesov. A ta veljajo le za izvršne direktorje, ne pa za njihove svetovalce, med katerimi je tudi Harjunpää. Ta je po navedbah iz lastnega življenjepisa sodeloval pri prevzemih in prodajah podjetij v skupni vrednosti 1,5 milijarde evrov, »deset let izkušenj« pa naj bi imel tudi v »korporativnem bančništvu«.

Povedano drugače, finskemu svetovalcu o tem, da ob svojem delu za DUTB, ki mu mesečno prinaša od 20 do 25 tisočakov, morda honorarno sodeluje tudi s katerim od potencialnih kupcev podjetij pod okriljem DUTB, po zakonu dejansko ni treba poročati. Poslovanje v skladu z »najvišjimi etičnimi standardi upravljanja, upoštevajoč nasprotja interesov«, so namreč po istem zakonu dolžni zagotavljati le člani upravnega odbora DUTB. Pri tem tudi kršitev teh načel avtomatično še ni razlog za njihovo razrešitev.

So nekatere storitve plačali dvakrat?

Še bolj nenavadna je pogodba, ki jo je DUTB podpisal s Harjunpääjem. Ta je prvotno veljala le mesec dni, že septembra pa so jo v DUTB podaljšali do junija letos. Podrobnejši pregled nalog, ki jih je podjetje opravilo za DUTB, odpira vrsto vprašanj o smiselnosti najema podjetja Hansahandelshaus. Med njimi je namreč tudi več storitev, za katere je DUTB že najel druga, precej bolj znana svetovalna podjetja. Poglejmo samo dva primera. Za »podporo vzpostavitvi primerne strukture upravljanja«, eno od ključnih nalog podjetja Hansahandelshaus, je DUTB že štiri mesece prej, torej aprila lani, najel mednarodno svetovalno hišo Quartz & Co, iz katere prihaja tudi izvršni direktor DUTB. Za to ji je plačal 2,5 milijona evrov. Pri »sodelovanju v postopkih iskanja kompetentnih kadrov za položaje« pa je DUTB že poleti pomagala družba Pedersen & Partners in za to prejela 53.000 evrov.

Iz tega je mogoče sklepati dvoje: ali so v DUTB zavestno dvakrat plačali velike denarje za isto storitev ali pa so v pogodbo zgolj zaradi forme navedli čim več nalog, ki naj bi jih opravilo podjetje Hansahandelshaus, da bi s s tem upravičili njegov najem. V zajetnem naboru storitev, ki jih bo opravilo podjetje, jih je sicer mogoče našteti več kot deset. Od »priprave pregleda in ocene posameznega premoženja« in »priprave na prevzem premoženja od finančnih institucij« do »izdelave praktičnega gradiva za usposabljanje osebja DUTB« in sodelovanja pri nekaterih zadevah s področja informacijske tehnologije. Njegovih obiskov podjetij pogodba ne predvideva. Harjunpää nam na pisna vprašanja včeraj ni odgovoril, na DUTB pa so nam reference, ki jih je predložilo njegovo podjetje, obljubili za danes.