BDP, popravljen za vpliv sezone in števila delovnih dni, je v tretjem četrtletju v primerjavi z drugim letošnjim četrtletjem stagniral, v primerjavi z enakim lanskim obdobjem pa se je zmanjšal za 1,3 odstotka.

Gospodarske razmere v Sloveniji se v tretjem četrtletju niso bistveno spremenile, ugotavljajo državni statistiki.

Na gospodarsko aktivnost je podobno kot v prejšnjih četrtletjih negativno vplivalo domače povpraševanje, ki pa se vendarle počasi stabilizira. Domače trošenje se je tako zmanjšalo v nekoliko manjši meri kot v predhodnem četrtletju, in sicer za 2,8 odstotka.

Večji padec BDP je znova preprečilo zunanje povpraševanje. Izvoz se je povečal že peto četrtletje zapored, tokrat za 4,9 odstotka.

Novembra 0,1-odstotna deflacija

V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin novembra znižale za 0,1 odstotka. To je tretja deflacija v tem letu. Inflacija na letni ravni pa je novembra znašala 1,3 odstotka, so izračunali na državnem statističnem uradu.

K znižanju cen v novembru so prispevale predvsem nižje cene v skupinah sadje, naftni derivati ter telefonske in internetne storitve. Sadje je bilo novembra za 5,1 odstotka cenejše kot oktobra, telefonske in internetne storitve za 2,1 odstotka, goriva in maziva pa za 1,1 odstotka.

Na drugi strani so mesečno rast cen zvišale cene v podskupini oblačila (ta so se podražila za tri odstotke). Novembra so se opazneje podražili tudi rezervni deli za avtomobile (za 3,6 odstotka).