Spomnimo, da so Hriberška v noči na letošnji 7. april med opravljanjem njegovega dela v centralnem trezorju varnostnega koncerna Sintal zasrbeli prsti, tako da je v torbo stlačil velik kup gotovine in nato izginil v neznano. Po dvanajstih dneh bega, med katerim se je skrival v Avstriji in Nemčiji, se je na Šentilju sam predal policistom. Nekaj ukradenega denarja je organom pregona izročil ob predaji, del so ga preiskovalci odkrili v trezorju zvezne avstrijske banke, glavnino plena pa je varnostnik skril v sefu na glavni železniški postaji v nemškem mestu Mannheim.

V petih letih mora vrniti še 24 tisočakov

Od 18. aprila je bil torej Hriberšek nastanjen v priporu na Povšetovi. Minuli teden je njegov zagovornik po pooblastilu Boris Grobelnik začel pogajanja s tožilstvom glede tega, kakšno kazen bi zahtevalo, če zdaj že nekdanji varnostnik na predobravnavnem naroku prizna krivdo. Ko je torej Hriberšek včeraj stopil pred sodnika Zvjezdana Radonjića, je bilo že vse dogovorjeno. Tožilec Marko Godec je sodniku povedal, da v zameno za priznanje predlaga dve leti zapora, ki pa naj ga obtoženi »oddela« v obliki tako imenovanega vikend zapora. To pomeni, da obsojenec med tednom hodi v službo in biva doma, proste dni oziroma konce tedna pa preživi v zaporu. Godec je še predlagal, da bi Hriberška oprostili stroškov kazenskega postopka, pripor pa bi mu odpravili, saj razlog, zaradi katerega so mu ga odredili – to je begosumnost –, ne obstaja več.

Hriberšek, ki mu je sicer grozila zaporna kazen od enega do osmih let, se je s takim predlogom strinjal in je kaznivo dejanje velike tatvine, storjene na predrzen način, sodniku priznal. Radonjić je priznanje sprejel in na koncu tudi izrekel sodbo, ki se povsem sklada z dogovorom med obrambo in tožilstvom. V kazen mu je seveda vštel tudi tri mesece, ki jih je obtoženi že prebil v priporu. Sodba vsebuje še zahtevo, da mora Hriberšek preostanek dolga Sintalu vrniti najpozneje v petih letih. Varnostnik je iz trezorja odnesel skupno kar 1.028.799,85 evra. V svojem kamniškem stanovanju je pustil 9200 evrov, preiskovalcem je ob aretaciji vrnil 75.140 evrov, denar, ki ga je skril v Avstriji, je že v Sloveniji (110.045 evrov), medtem ko tistega iz Nemčije (810.425 evrov) pričakujejo ravno danes. Takoj po ropu je Hriberšek plačal položnico za 349,10 evra, kolikor je njegova mati dolgovala v kamniškem domu za starejše občane. Tako je dolgoprstnež Sintalu dolžan še 23.989,85 evra, ki jih mora, kot že rečeno, vrniti v petih letih. Pripor mu je sodnik odpravil, a so ga pazniki s sodišča seveda še odpeljali na Povšetovo, da je pospravil svoje stvari, potem pa svobodno odkorakal izza zaporniških zidov.

Službo ima že zagotovljeno

»Tožilstvo je z dogovorom zadovoljno. Kazen se nam zdi primerna glede na to, da se je obtoženi sam vrnil v Slovenijo in da bo ves denar povrnjen, poleg tega pa še nikoli ni bil kaznovan. Vse to je vplivalo na višino in izvedbo kazni,« je po koncu predobravnavnega naroka izjavil tožilec Godec. O Hriberškovem dejanju je še dodal, da »priložnost dela tatu« in da je imel stik z velikimi količinami denarja, ob tem pa je bil v težkem finančnem položaju.

Zadovoljen je sodno palačo zapuščal tudi odvetnik Grobelnik. Tudi on je opozoril na olajševalne okoliščine, torej da se je njegov klient sam predal, da ni bil nikoli kaznovan, niti za prekršek ne, in da je denar večinoma že vrnjen. Kot je dejal, je treba upoštevati, da je v primeru priznanja možna milejša kazen. Zagotovil je, da Hriberšek ne bo storil kakšnega novega kaznivega dejanja, in dodal, da upa, da bo preostali denar lahko vrnil. »Vsekakor se bo potrudil, zaradi tega bo tudi hodil v službo,« je izjavil Grobelnik. Kot smo izvedeli, ima službo že zagotovljeno, opravljal pa naj bi delo receptorja.