Nadzorniki Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) bodo na današnji seji na mizo dobili prvo oceno končne vrednosti iz novega, skupno že šestega investicijskega programa.

Po informacijah iz več virov bo končna cena projekta, ki se je zaradi Alstomovih računov, izstavljenih za zamudo pri pridobivanju državnih poroštev, pred dnevi uradno že podražil na 1,32 milijarde evrov, po novem spet krepko višja. Končna cena TEŠ 6 naj bi tako po najnovejših izračunih iz Šoštanja znašala od 1,43 do 1,45 milijarde evrov. Spomnimo, še leta 2006 so v TEŠ, ki ga je vrsto let vodil Uroš Rotnik, vrednost investicije določili pri 650 milijonih evrov.

Pri tem uradno še vedno ni znano, kje je novo vodstvo elektrarne s Petrom Dermolom na čelu v dveh mesecih »našlo« novih sto milijonov evrov »rezerve« za dvig cene. Čeprav v TEŠ včeraj popoldne za pojasnila niso bili dosegljivi, gre pričakovati, da se bo v prihodnjih tednih razplamtela bitka za interpretacijo. Medtem ko je nekdanji direktor Simon Tot že večkrat poudaril, da razlogov za podražitve investicije ni, jih nameravajo v Holdingu slovenske elektrarne (HSE) in TEŠ prikazati kot posledico okostnjakov, ki da naj bi jih v omarah pustila nekdanja ekipa HSE iz časov, ko ga je vodil Matjaž Janežič.

Čeprav bo natančnejša primerjava argumentov mogoča šele, ko bodo v TEŠ novi investicijski načrt razkrili javnosti, je neuradno mogoče slišati, da naj bi dvignili več postavk v projektu. Za okoli 20 milijonov evrov naj bi se tako dvignila cena montaže. Zakaj, ni natančno jasno. Cena montaže naj bi namreč po dosedanjih ocenah znašala 156 milijonov evrov. TEŠ in Alstom sta že lani, ko je francoska korporacija odgovorne v Šoštanju šokirala s stroškovno oceno, da bo montaža stala kar 215 milijonov evrov, podpisala relativno ohlapno zavezo, da končna cena ne bo višja od 156 milijonov evrov. Nekdanje poslovodstvo TEŠ, ki ga je vodil Rotnik, je sicer vrednost montažnih del še pred tremi leti vrednotila »le« na sto milijonov evrov, pri čemer še danes ni jasno, na kakšnih temeljih.

Poleg petih milijonov evrov, ki naj bi jih za dodatna gradbena dela prejelo podjetje RGP (to je v lasti Premogovnika Velenje), naj bi se kar za štirikrat – s 5 na 20 milijonov evrov – povečali stroški rezervnih delov. Dražja naj bi bila tudi zunanja ureditev elektrarne. Namesto 1,5 naj bi po nekaterih informacijah, ki nam jih ni uspelo preveriti, stala pet milijonov evrov. V Šoštanju pa naj bi pod naložbo v blok 6 knjižili tudi nekatere izdatke za redno poslovanje – z vlaganji v zanesljivo proizvodnjo starejših blokov na čelu.

Za zdaj brez odgovora ostaja še vprašanje, koliko bodo stali dejanski stroški financiranja naložbe v TEŠ 6. Še vedno aktualni investicijski načrt številka pet te ocenjuje na 82 milijonov evrov. A novi vodilni v TEŠ še zdaleč niso tega mnenja. Stroški financiranja naj bi namreč po novem znašali okoli 130 milijonov evrov, kar po navedbah virov iz HSE naj ne bi bila podražitev, ampak realna ocena. Toda obe številki sta si precej bliže, če k 82 milijonom evrov prištejemo še skoraj 36 milijonov teh stroškov iz leta 2015, ki jih zadnji Totov načrt že uvršča pod redno poslovanje elektrarne, in še šest milijonov evrov stroškov garancij HSE. Tako sta možni le dve razlagi: ali so nekdanji vodilni v TEŠ in HSE stroške financiranja namerno umetno nižali pred odločanjem o državnih poroštvih ali pa so se njihovi nasledniki, na katere ima velik vpliv Rotnik, odločili, da bodo s »prevrednotenjem« stroškov financiranja skušali zgolj prikriti druge podražitve pri projektu, ki so nastale po tem, ko je v začetku leta vodenje TEŠ začasno prevzel Franc Rosec, oziroma bo do njih šele prišlo.