Mandatne kazni

Veliko nas potuje na dopust z lastnim vozilom. Toda kdor v tujini ravna po načelu "tu me tako nihče ne pozna" in ne upošteva prometnih predpisov, mora računati celo z naknadnimi kaznimi. Kazni iz tujine je namreč mogoče izterjati tudi v naši domovini.

Vožnja pod vplivom alkohola vas na primer na Danskem lahko hitro stane ves mesečni zaslužek, nedovoljeno parkiranje v Španiji pa tudi do 200 evrov. Kdor denarnih kazni ne plača takoj na kraju samem, lahko kasneje računa celo z višjimi kaznimi. V Grčiji na primer stane prepovedano prehitevanje po desetih dneh že 700 evrov namesto 350 evrov, kolikor stane, če plačate takoj.

Pretežka prtljaga

Kovček natlačiti, da ne gre prav nič več vanj? To je bilo nekoč. Pri prekoračeni teži morate na okencu neusmiljeno doplačati. Različne letalske družbe imajo tudi različne tarife. Na dolgih poletih vam lahko za pretežko prtljago zaračunajo tudi 50 evrov in celo več. Zato pred odhodom prtljago stehtajte. Če pa morate nujno vzeti sabo več, potem je dobro, da to najavite naprej. Potem je lahko to za polovico ceneje.

Predraga zaščitna sredstva

Nemški Adac, ki je znan po svoji vsestranskosti in natančnosti ter zelo skrbi za svoje člane, je v petdesetih poletnih letoviščih natančno preučil cene. Rezultat: mnoge stvari so v letoviščih bistveno dražje, kot jih lahko kupite doma. Samo pri zaščitnih sredstvih proti opečenosti so ugotovili, da se lahko cene razlikujejo tudi za deset evrov in več. Po Adacovih testih je letos najugodnejše dopustovanje v Bolgariji. Košarica s 34 proizvodi in storitvami tam stane 131 evrov. Na Danskem je zanje treba plačati 206 evrov.

Višje tarife za mobilne telefone

Pred potovanjem se pozanimajte, ali ima vaš ponudnik, pri katerem imate registriran mobilni telefon, ugodnejše tarife za tujino. Pozor: deskanje na spletu in pošiljanje kratkih sporočil lahko ponekod stane do 20 evrov. Dražji so tudi telefonski pogovori z domovino v državah, ki niso članice evropske skupnosti.

Bolezen na dopustu

Preden odpotujete, se vsekakor na uradu za zdravstveno zavarovanje pozanimajte, kako v posameznih državah lahko koristite najnujnejšo zdravniško pomoč, kako je na primer s plačilom, če vas morajo reševati v hribih ali če je potrebno reševanje s helikopterjem. Uporaba helikopterja v Avstriji na primer stane najmanj 5000 evrov. Police za zdravstveno zavarovanje v tujini pa imajo običajno omejen rok trajanja.

Kdor bo potoval na dopust z otroki ali starejšimi osebami, naj se zavaruje tudi za možno odpoved tik pred potovanjem. Kdor mora tik pred odhodom potovanje stornirati, v primeru, da ni zavarovan, lahko nazaj dobi tudi samo 20 odstotkov od vplačane cene.

Parkiranje na letališčih

Kdor hoče svoje vozilo parkirati na letališču, naj bo pozoren, v katero parkirno hišo bo šel v primeru, da jih je na voljo več. Tarife se lahko precej razlikujejo. Tisti, ki najame parkiranje prek interneta, lahko plača bistveno manj. Nekatera mesta snubijo tudi s posebnimi popusti, če parkirišče najamete že nekaj tednov vnaprej. Tako lahko prihranite tudi do polovico vsote.

Denarni avtomati

Kdor na dopustu dviguje denar s kartico, plača tako kot doma na tujih avtomatih določeno takso. Po navadi gre za en odstotek dvignjene vsote. Skoraj vse banke pa zaračunavajo najnižjo možno tarifo od 3,5 do 7,5 evra. Če torej dvignete 100 evrov, v najboljšem primeru plačate 3,5 evra za stroške. Zato je bolje, da naenkrat dvignete več, ker so potem stroški nižji.

Najugodnejša je Turčija

Koliko dobite za en evro na dopustu, je močno odvisno od cilja vašega potovanja. Največ je naš denar letos poleti vreden v Turčiji. Za en evro dobite tam robe in storitev v protivrednosti 1,39 evra. Kdor pa potuje na primer v Švico, za svoj denar dobi občutno manj. Kupna moč evra v Švici znaša le 64 centov.

Pa poglejmo, kakšna je kupna moč v najbolj priljubljenih turističnih deželah, kamor potujejo slovenski turisti: Turčija 1,39 evra, Madžarska 1,34 evra, Hrvaška 1,33 evra, ZDA 1,19 evra, Portugalska 1,1 evra, Velika Britanija 1,05 evra, Grčija 1,04 evra, Španija 1,03 evra, Avstrija 0,99 evra, Francija 0,99 evra, Italija 0,96 evra, Kanada 0,91 evra in Švica 0,64 evra.