Nekaj po 16. uri se je Kongresni trg začel počasi polniti. V okolici prizorišča je bilo zaznati povečano število policijskih patrulj. Ljudje so prihajali opremljeni z zastavami, transparenti in piščalkami. Dežne kaplje in črni oblaki nad prizoriščem jih niso motili. Večino so predstavljali starejši, največ je bilo upokojencev. Kljub slabemu vremenu pa se je zanje začela pomlad. »Danes je prvi pomladanski dan in tudi za Slovenijo se bo začela pomlad. Take vlade, kot jo imamo zdaj, ne potrebujemo. To, kar počne, je nedopustno, zadnji čas je, da odstopi,« je povedal protestnik, ki se je v Ljubljano pripeljal iz okolice Dravograda. Tudi sicer je bilo na shodu opaziti ogromno ljudi, ki so se na proteste pripeljali od drugod. Strankarski lokalni odbori so namreč organizirali brezplačne avtobusne prevoze z vseh koncev Slovenije. Posamezni udeleženci so s transparenti izražali nasprotovanje vzpostavitvi azilnega doma v Središču ob Dravi in na Obrežju, vladi so očitali tudi višanje davkov, netransparentno porabo davkoplačevalskega denarja in nesposobnost reševanja zdravniške stavke.

Dovolj imajo

Postajalo je vedno glasneje, trg se je napolnil s protestniki, z nastopom godbe na pihala se je začel kulturni program, prišel je Janez Janša in množica je vzvalovila. Slovenska himna je naznanila, da se je protest tudi uradno začel.

Prvi je na oder stopil Aleš Hojs, predsednik ljubljanskega odbora SDS. Uvodoma je spomnil na predvolilne obljube Roberta Goloba in dodal, da se do zdaj ni uresničilo še nič. »Danes je čas, da se prebudi slovenska pomlad. Treba je stopiti skupaj in pokazati pogum. Zbrali smo se, da tistim, ki uničujejo našo domovino, odločno povemo, da imamo dovolj,« je dejal. Poslanec SDS Andrej Kosi je izpostavil problematiko migracij in azilnega centra, ki ga namerava vlada postaviti v Središču ob Dravi. Dejal je, da se je vlada za postavitev azilnega doma odločila brez soglasja lokalnih skupnosti. »Migranti so deležni vseh ugodnosti, medtem ko naši upokojenci životarijo. Vladi sporočamo, da bomo tako, kot smo mejo branili leta 1991, mejo branili tudi sedaj,« je bil odločen.

Kdor ni proti nam, je lahko z nami

Trg so preplavili vzkliki navdušenja. Na oder je stopil Janša. Na začetku je poudaril, da so se zbrali, ker sta Slovenijo v zadnjih dveh letih prizadeli dve katastrofi. Prva je bila ujma, druga pa Golobova vlada. Koaliciji je očital, da ponavlja pristope, značilne za svetovno levico, ki se je nekoč borila za delavce, danes pa samo še za lastne žepe in migrante. »Iz migrantov želijo narediti nove volilce, ker jim domačih zmanjkuje,« je bil oster.

Po njegovih besedah je formula zdravega in razumnega odnosa do različnih vrst migracij preprosta: »Beguncem, materam in otrokom, ki bežijo iz držav v vojni, pomagamo po najboljših močeh. Delovni migranti z delovnimi dovoljenji in urejeno dokumentacijo, ki želijo delati, so dobrodošli, a ob spoštovanju našega načina življenja. Migranti, ki nezakonito prečkajo državno mejo, pa kršijo zakon in nimajo v Sloveniji kaj iskati.«

Prvak SDS se je na koncu tudi vprašal, kako stopiti iz močvirja, v katerem smo se po njegovem znašli. »Stopiti moramo skupaj, tako kot smo avgusta lani ob ujmah, ko smo pokazali, da to znamo in zmoremo. Tudi iz politične katastrofe se bomo izkopali, če bomo znali stopiti skupaj,« je povedal in dodal, da gre aktualni vladi le za oblast in privilegije, zdaj pa je napočil čas, ko velikemu delu ljudi postaja jasno, kaj se v Sloveniji dogaja. »Čas te vlade se izteka. Je pa tudi res, da bo potrebno za njimi veliko popraviti. Ne izključujemo, ne grozimo z maščevanjem. Naše geslo je preprosto. Kdor ni proti nam, ta je lahko z nami. Mora pa biti vsem jasno, da bomo to, kar so porušili, zgradili nazaj in da bo tisto, kar so pokradli, vrnjeno ljudem,« je dejal za konec. Po njegovem govoru se je protest zaključil in množica se je hitro razšla.