Tabor republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa se je odločil, da v najtežjih trenutkih kampanje poseže po svojem morda najmočnejšem orožju – njegovi ženi Melaniji. Potem ko se je večino tekme za Belo hišo držala v ozadju, je imela v ponedeljek dva odmevna intervjuja, za CNN in Fox. Odločno je branila moža, ki ga že devet žensk obtožuje spolnega nadlegovanja, in jih označila za lažnivke, ki skupaj z mediji in taborom demokratske tekmice Hillary Clinton organizirano rušijo Trumpovo kandidaturo.

Trump je včasih kot fantič

O posnetku iz leta 2005, na katerem se Trump hvali, da poljublja in otipava ženske brez njihove privolitve, je Trumpova rekla: »Sprejela sem njegovo opravičilo in upam, da ga bo tudi ameriška javnost.« Moževe besede je označila za »fantovsko govorico« in na opazko voditelja, da je bil Trump v času pogovora star 59 let, dodala, da se ji včasih zdi, da ima doma dva fanta, ne samo desetletnega sina Barona.

Predvsem pa je izrekla vrsto obtožb na račun demokratske kandidatke in medijev, s katerimi je že bila v sporih, ko so namigovali, da je v ZDA prišla nezakonito in da se je ukvarjala z najstarejšo obrtjo. V podobnem duhu, kot je Clitonova nekoč branila moža pred obtožbami o seksualnih aferah s trditvijo o obstoju »velikanske desničarske zarote«, je Trumpova dejala, da so opozicija, mediji in Clintonova »organizirali in stkali« zaroto proti Trumpovi kandidaturi. Mediji so brez premisleka pograbili zgodbe žensk, ki Trumpa obtožujejo za spolne napade, ne da bi preverili njihovo preteklost, in to le nekaj tednov pred volitvami, je rekla in dodala: »O vsakem napadu bi se moralo presojati na sodišču. Obtožiti kogar koli brez dokazov je škodljivo in nepošteno.«

»Ni rekel, da je to storil«

Tega, kar je njen soprog dejal na posnetku, ne bi opisala kot spolni napad, čeprav naj bi opisoval lastna dejanja. »Ne, to ni bil spolni napad. Ni rekel, da je to storil,« ga je branila. Možu deloma verjame tudi zato, ker je sama videla, kako ga ženske osvajajo. »Veliko jih pristopi in mu da svojo telefonsko številko, ker bi rade delale zanj. To je neprimerno. Vedo, da je poročen. To so počele tudi, ko sem bila zraven jaz.«

»Donald pač je takšen, da pove, kar čuti. A vem, da spoštuje ženske,« je dodala. »Prijazen je. Je kavalir. Podpira vsakogar. Podpira ženske. Spodbuja jih, da uresničijo svoje sanje. Zaposluje mnogo, mnogo žensk,« ga je skušala prikazati v boljši luči.

Melania je spregovorila tudi o medijih, pri katerih še vedno čaka, da bo vsaj eden pravilno poročal o njej. »Nisem pričakovala, da bodo tako neiskreni in zlobni,« je pojasnila. »A sem zelo močna. Ljudje me sploh ne poznajo in se jim smilim. Naj vam ne bo nič žal zame. Vse lahko prenesem,« je zaključila.

Jutri tretje in zadnje soočenje

Jutri ponoči po našem času bo v Las Vegasu tretje in zadnje soočenje Clintonove in Trumpa. Republikanski kandidat ima zadnjo priložnost, da pred širokim občinstvom Clintonovi vzame veter iz jader. Ugiba se, ali bo postregel s čim dramatičnim. Zadnje dni recimo vztraja, da je volilni proces nepravičen in v njegovo škodo, zato mu je predsednik Barack Obama svetoval, naj »neha jadikovati« in naj raje prepriča volilce, da je vreden zaupanja.

Ameriški mediji v zadnjih dneh sicer le posvečajo nekaj več pozornosti tudi objavam Wikileaksa o Clintonovi, zlasti temu, ali so na zunanjem ministrstvu res poskušali z vezano trgovino z FBI doseči dogovor o umiku oznake zaupno z informacij, ki jih je Clintonova v času, ko je bila ministrica, poslala z zasebnega strežnika.