Iz britanskega javnega medijskega servisa BBC so v torek sporočili, da so suspendirali voditelja oddaje Top Gear Jeremyja Clarksona. Prejšnji teden naj bi se britanski voditelj avtomobilistične oddaje najprej hudo skregal s producentom oddaje, prepir pa nadgradil še s fizičnim napadom. Po poročanju britanskega časnika Independent naj bi Clarksonu prekipelo, ko po dolgem delovnem dnevu na mizi še ni bilo večerje, za kar je okrivil 36-letnega pomočnika producenta in ga udaril v glavo.

Pri BBC so suspenz potrdili, napovedali preiskavo incidenta in dodali, da v nedeljo novega dela oddaje ne bodo predvajali (in prav mogoče je, da ne bodo predvajali nobenega od treh preostalih delov aktualne, 22. sezone). 54-letni Clarkson za zdaj o prepiru molči, se je pa prek spletnih družabnih omrežij šalil o filmih, ki bi jih lahko predvajali v običajnem nedeljskem terminu oddaje. Britanski tabloid Sun, za katerega Clarkson redno piše kolumne, pa je zvezdnika citiral: »Uživam ob mrzlem pivu in čakam, da se vse skupaj poleže.«

Kariera, posejana z žaljivkami

A zdi se, da si je Clarkson s tokratnim škandalom na BBC morebiti vendarle zabil zadnji žebelj v krsto. Od leta 2002, ko se je začela njegova pot na čelu te sicer nadvse uspešne oddaje, je bil vpet v različne incidente, maja lani pa je zaradi rasistične opazke dobil »zadnje opozorilo« pred prekinitvijo delovnega razmerja. Kontroverzni voditelj je namreč v vseh teh letih nabral vrsto sočnih »cvetk«, zaradi katerih je že večkrat stal pred strelskim vodom politikov in borcev za politično korektnost. Med snemanjem ene izmed oddaj – izseka na televiziji sicer niso nikoli predvajali – je Clarkson zamomljal besedo »črnuh«. Sprva je vse zanikal, kasneje pa priznal: »Zgrožen sem nad seboj, saj je to beseda, ki jo sovražim.«

Mnogi so že takrat zahtevali oster odziv BBC in prekinitev sodelovanja z njim. Urednik časnika Voice George Ruddock se je spraševal, kako dolgo se bo Clarkson še lahko opravičeval za svoje nesramno obnašanje, britanski poslanec Jim Sheridan pa je že takrat predstavil dolgo vrsto njegovih prestopkov: »Užalil je cele narode, invalide, ljudi z duševnimi boleznimi. Vsakič se opraviči, BBC ga opozori in on seveda ne neha. Njegova celotna kariera je posejana z opravičili, a mislim, da mu nikoli ni zares žal.«

»Leni plavajoči čistilci bazenov«

Le nekaj mesecev po »zadnjem« opozorilu je morala celotna ekipa s Clarksonom na čelu zaradi protesta politikov in vojnih veteranov zapustiti Argentino. Argentince je namreč užalila registrska tablica na porscheju H982 FKL, ki naj bi namigovala na falklandsko vojno leta 1982. Julija istega leta je med snemanjem oddaje v Mjanmaru za poimenovanje lokalnega prebivalca uporabil žaljivko. Oktobra leta 2012 se je zapletel v škandal, ko je avtodom primerjal z nekom z obrazno deformacijo, ki je »res zelo grda«, pol leta pred tem pa je razjezil indijske diplomate. Ekipa je takrat v Indiji predstavila jaguarja s školjko v prtljažniku, kar je Clarkson komentiral, da je nekaj popolnega za Indijo, saj se ob obisku te države vsak bori z drisko.

»Ne moreš tako napasti celotnega naroda, družbe, zgodovine in kulture. Smo država v razvoju, imamo veliko težav, a to še ne pomeni, da je takšen straniščni humor primeren,« je takrat za BBC pojasnil eden od indijskih diplomatov. Ob tem je v trinajstih letih vodenja oddaje (januarja letos je podpisal pogodbo še za tri leta) Mehičane označil za lene »plavajoče čistilce bazenov«, Američane za debeluhe, nemškemu avtomobilu pa je po njegovem manjkal le GPS, »ki bi ga vodil le na Poljsko«. Ni pa Clarkson omejen zgolj na stereotipe o narodih, kar je dokazal z naslednjim tvitom: »Mali ljudje. Ko ne uporabljate več avtomobila, sedež pomaknite nazaj, da ga bomo ljudje lahko uporabljali.«

Mnogih neotesanost ne moti

A če obnašanje 54-letnika nekateri opisujejo kot ponižujoče, ksenofobično in žaljivo, ga velik del javnosti vendarle podpira. Facebook in twitter so po objavi novice o Clarksonovem suspenzu preplavile objave številnih oboževalcev oddaje in voditelja, ki jih njegova neotesanost ne gane. Še več – najverjetneje ga ta dela bolj zanimivega, nevsakdanjega in pristnega. Stopnja etike in morale, ki naj bi jo sodelavci britanskega javnega medijskega servisa dosegali, jih ne zanima preveč.

Na spletu pa je ogromen odziv dosegla tudi peticija, s podpisom katere se lahko zavzamete za Clarksona in njegovo službo. Na njegovo stran so se postavile tudi številne znane osebnosti, med drugim britanski komik in igralec Ricky Gervais, ki je na twitterju objavil: »BBC ga ne bi smel odpustiti, ampak bi ga moral snemati vsako uro dneva. Zabava in nadzor ob istem času.« Kljub veliki podpori pa se tudi Clarkson zaveda, da ga pred njim samim ne bo mogla rešiti niti višja sila: »Tudi nadangel Gabriel bi imel težave preživeti, če bi kaj takega viselo nad njegovo glavo,« je lani komentiral po še enem opozorilu BBC. »Neizbežno je, da bo nekoč nekdo rekel, da sem ga užalil, in to bo to.«