Ljubljanski župan Zoran Janković bo moral v prihodnjih dneh osvežiti spomin na dogodke iz časov gradnje Športnega parka Stožice. V ponedeljek dopoldne se bo namreč moral zagovarjati pred preiskovalnim sodnikom. Janković je potrdil, da se mora zglasiti na sodišču, ni pa znal povedati, zaradi katerega od številnih predkazenskih postopkov v zvezi s projektom Stožice bo zaslišan.

Na tožilstvu več postopkov zoper Jankovića

Na specializiranem državnem tožilstvu namreč vodijo več postopkov zoper Jankovića in več drugih osumljencev. Za organe pregona je na primer sporna pogodba, ki so jo občina, javno podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice ter javni zavod Šport Ljubljana sklenili s podjetjem Grep, ki je gradilo Stožice. V skladu s to pogodbo bi občina Grepu plačevala 1,8 milijona evrov na leto za najem poslovnih prostorov in parkirišč v športnem parku. A pogodbo naj bi sklenili le zato, da bi Grep izpolnil enega od pogojev bank za pridobitev 115 milijonov evrov visokega posojila pri konzorciju bank.

Jankoviću očitajo tudi poslovno goljufijo pri pridobitvi evropskih sredstev, s katerimi je občina plačala del gradnje športnega parka v Stožicah. Občina naj bi namreč prijavi za evropski denar priložila račun za dela, ki so bila že plačana, nekateri dokumenti pa naj bi bili ponarejeni.

Župan se je pod drobnogledom tožilstva znašel tudi zato, ker naj bi nekdanjega direktorja javnega podjetja Energetika Ljubljana Hrvoja Draškovića nagovoril, naj od Grepa kupi poslovni prostor v Stožicah, ki pa naj bi ga Energetika pozneje v skladu z dogovorom med Grepom in občino tako ali tako dobila v brezplačno uporabo. Policisti so pri preiskovanju domnevno spornih poslov odkrili tudi sum pranja denarja. Del kupnine, ki jo je plačala Energetika, naj bi Grep nakazal družbi Baza Dante, ta Jankovićevi družbi KLM Naložbe (ki je sedaj že v stečaju), del denarja pa naj bi na koncu pristal tudi na županovem računu.

V kateri fazi se trenutno nahajajo vsi ti postopki in ali je sodišče za katerega že izdalo pravnomočni sklep o uvedbi sodne preiskave, nam včeraj s specializiranega državnega tožilstva niso sporočili. Velja pa omeniti, da je tožilstvo konec lanskega leta zahtevalo sodno preiskavo zaradi domnevnih nepravilnosti pri pridobivanju evropskih sredstev in zaradi sporne najemne pogodbe.

Županovemu starejšemu sinu grozi osebni stečaj

Medtem ko se ljubljanski župan pripravlja na nov pogovor s preiskovalnim sodnikom, pa na dan prihajajo nove podrobnosti o poslih družine Janković. Zaradi finančnega zloma nekaterih podjetij iz omrežja skupine Electa v lasti Jankovićev naj bi namreč Damijanu Jankoviću, starejšemu od sinov ljubljanskega župana, grozil osebni stečaj.

Osebno je namreč jamčil za poplačilo okoli milijona evrov dolgov podjetja Baza Dante. To jo zaslovelo kot most za nakazilo slabih 400.000 evrov med Mestno občino Ljubljana, Grepom in družbo KLM Naložbe v večinski lasti ljubljanskega župana. Baza Dante se je znašla tudi v osrčju omenjene preiskave Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) zaradi sumov pranja denarja, njen direktor in formalni lastnik Boštjan Stamejčič (vodja projektov v Electi) pa je bil tudi eden od ovadenih. Ker je Baza Dante končala v stečaju, premoženja pa še zdaleč ni dovolj za poplačilo osemmilijonskih dolgov, se bo Hypova slaba banka Heta za poplačilo terjatev verjetno obrnila kar na poroka – Damijana Jankovića. Ta je včeraj v izjavi za Finance opozoril, da obstajajo še druga zavarovanja za obveznosti Baze Dante do Hete, vendar ne izključuje postopka osebnega stečaja.

Damijanu Jankoviću grozi tudi tožba zaradi domnevno sporne poteze na čelu očetove družbe KLM Naložbe. Ta je oktobra lani končala v stečaju, v stečajni masi pa je zaradi prodaje delnic Mercatorja zazevala visoka, 6,5-milijonska luknja. Kot se je izkazalo, je Damijan Janković v času med julijem in septembrom 2013 enemu od družbenikov, verjetno očetu, »vrnil« 72.000 evrov. Teh nakazil stečajni upravitelj Andrej Brezavšček ne more izpodbijati. KLM Naložbe so šle namreč v stečaj le malo več kot leto dni po tem, kar je maksimalni izpodbojni rok. Če se bo izkazalo, da je namenoma ali iz malomarnosti prišlo do kršitev, pa bi lahko uveljavljal odškodninsko odgovornost Damijana Jankovića. Ta je zaradi majhnosti družbe omejena na 20.000 evrov.