Letošnja odmera nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča bo tekla brez zamud, pričakujejo na Mestni občini Ljubljana. A ob tem ne gre spregledati, da občina še vedno ni dobila vsega nadomestila za leto 2014. Fizične osebe so občini dolžne še 5,7, pravne pa 1,7 milijona evrov.

Spomnimo, lansko leto je ljubljanska občina morala zaradi padca zakona o davku na nepremičnine v zelo kratkem času osvežiti svojo podatkovno zbirko, na podlagi katere je finančna uprava fizičnim in pravnim osebam odmerila višino nadomestila. Zaradi pozno izdanih odločb o odmeri so se precej zamaknili tudi roki za plačilo. Na mestni občini so pojasnili, da so pravne osebe morale nadomestilo v celoti poravnati še lansko leto, kar tri od štirih obrokov fizičnih oseb pa so zapadli v letošnje leto. Ljubljančani, ki so lansko leto dobili štiri obroke za plačilo, bodo zadnjega morali poravnati do 9. marca. Ker bodo letošnje odmere nadomestila v poštne nabiralnike prišle pravočasno, bodo torej nekateri morali poleg letošnjih štirih obrokov plačati še kakšnega lanskega.

Občina želi izpopolniti podatkovno zbirko zavezancev

Ne glede na napovedi, da bo država občinam zmanjšala povprečnino in da ne bo sofinancirala njihovih naložbenih projektov, kar lahko ljubljanski proračun kar dobro oklesti, na oddelku za finance in računovodstvo zagotavljajo, da zaradi tega ne nameravajo povišati nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč. »Zavzemamo se za to, da bi imeli popolno bazo podatkov, kar je glede na stalne spremembe izredno težko,« so na MOL pojasnili, na kakšen način bodo poskušali v mestni proračun pridobiti kakšen dodaten evro na račun nadomestila. Podobno ob napovedih nižanja povprečnine ves čas govori tudi finančni minister Mramor, češ naj občine poberejo več nadomestila, kar lahko storijo s popolnejšimi evidencami.

Ravno zato občina zdaj obnavlja svojo podatkovno zbirko in zavezance za plačilo nadomestila poziva, naj ji do 30. januarja sporočijo vse relevantne podatke o odmeri. Na občini sicer pravijo, da »veliko občanov spremembe sporoča, žal pa jih veliko meni, da so zemljiška knjiga, register nepremičnin in finančna uprava avtomatsko povezani«, in da se morebitne spremembe podatkov o odmeri torej avtomatsko prenašajo. A to ne drži, opozarjajo na občini, kjer Ljubljančane pozivajo, naj v skladu z odlokom o nadomestilu za uporabo stavbnih zemljišč, vse spremembe sporočajo redno, in sicer v roku 30 dni od nastanka.

Če zavezanci tega ne spoštujejo, jim občina v skladu s svojim odlokom lahko napiše globo. Fizičnim osebam je zagrožena kazen 250 evrov, pravnim pa 835, pri čemer morajo še njihove odgovorne osebe plačati 250 evrov. Čeprav odlok občini dovoli, da kršitelje udari po žepu, pa tega ukrepa v zadnjih šestih letih ni uporabila.

Določene podatke občina lahko pridobi sama

Poleg tega, da se pri pripravi podatkov za odmero nadomestila občina zanaša na poštenost svojih občanov, lahko podatkovno bazo dopolnjuje tudi sama s pomočjo javno dostopnih evidenc. Pomagajo si denimo s podatki geodetske uprave in zemljiške knjige, podatki iz izdanih gradbenih dovoljenj in odločb o komunalnem prispevku.

Čeprav po naših podatkih mnogi stanovalci na Mesarski cesti 20 in še kje drugje že leta ne plačujejo nadomestila, na občini zagotavljajo, da to ne drži v celoti. »V podatkovni zbirki imamo zavezance, ki plačujejo NUSZ za navedeni naslov (Mesarska 20, op. a.), nekaj pa je takšnih, ki so na podlagi njihove vloge oproščeni plačila nadomestila,« so pojasnili na občini, kjer so zatrdili, da bodo vseeno preverili, ali kakšen od zavezancev kljub temu ni zabeležen v podatkovni zbirki. Ob tem velja omeniti, da sme občina večletne neplačnike terjati za nazaj.