Po več kot šestih letih in pol se končuje likvidacijski postopek družbe KLI Logatec, nekdanjega ponosa slovenske pohištvene industrije. Družba je nekdaj zaposlovala več kot 1350 ljudi in bila eden paradnih konjev notranjskega gospodarstva, zaradi dolgov in enormne izgube pa je morala leta 2008 ugasniti proizvodnjo in zapreti vrata.

Po uspešnem unovčenju premoženja bodo v nekaj dneh razdelili preostalo likvidacijsko maso. Največji delničarji so na skupščini družbe, ki je bila prejšnji teden, potrdili končno poročilo likvidacijskega upravitelja Edvina Makuca in se strinjali z razdelitvijo 377.000 evrov premoženja,kolikor ga je še ostalov likvidacijski masi.

V postopku, ki je namesto dveh let trajal dolgih skoraj sedem let, so drago prodali poslovni kompleks v Logatcu, program, opremo in zaloge, večino od 350 delavcev pa so prezaposlili na Javor Pivka, Okna KLI in druga lesnopredelovalna podjetja v tisti regiji. Njihova usoda kljub novim službam ni bila rožnata, saj so podjetja nekaj let pozneje neslavno končala bodisi v likvidaciji bodisi v stečaju.

Nasprotno od nekdanjih zaposlenih v KLI Logatec so se njegovi delničarji več kot bogato poplačali. Državna Kapitalska družba (Kad), Zavarovalnica Triglav, Alpen Invest, Stol Aleksandra Jereba, nekdanja direktorica KLI Logatec Danijela Rus in vrsta drugih fizičnih oseb bodo prejeli skupno kar 4,64 milijona evrov oziroma okoli 3,6 evra za delnico. Toliko denarja je ostalo za lastnikeKLI Logatec po poplačilu vseh upnikov, med drugim bank, dobaviteljev, nekdanjih delavcev in drugih poslovnih partnerjev. Omenimo, da jim je Jereb takoj po začetku likvidacije leta 2008 ponujal 1,5 evra za delnico, obljubljal pa je nadaljevanje proizvodnje.

Kljub vsemu je lastnikom pri unovčevanju premoženja pomembno pomagala Factor banka, ki je iz likvidacijske mase kupila 130.000 kvadratnih metrov velik proizvodni kompleks v Logatcu. Zanj je vsega nekaj mesecev po izbruhu finančne krize plačala več kot 12 milijonov evrov. Možnosti, da bo iztržila 15 milijonov evrov, kolikor znaša zahtevana cena za prostore, so praktično nične. Nepremičnine KLI Logatec so s tem postale eden največjih zgrešenih nepremičninskih projektov Factor banke, ki jo zdaj država rešuje z davkoplačevalskim denarjem.

Iz končnega poročila o poteku postopka likvidacije so razvidne tudi nekatere podrobnosti o unovčevanju premoženja. Tako so invalidsko podjetje KLI Okna, ki je nadaljevalo proizvodnjo v Logatcu, za simbolično ceno prodali nekdanji direktorici in lastnici Rusovi. Podjetje Tip Top Furnishings iz ZDA, ki je bilo posrednik pri prodaji na ameriškem trgu, je kupil njegov direktor Franc Vesel. Za premoženje, ki so ga prodali Javorju iz Pivke oziroma njegovi družbi, pa so iztržili okoli 1,2 milijona evrov.

Postopek likvidacije se je zavlekel v glavnem zaradi sodnih postopkov s hrvaškim podjetjem Stilles, zaradi stečaja odvisne družbe KLI Produkt na Slovaškem. Na koncu od obeh družb niso dobili ničesar. Enako je bilo z dvema dolžnikoma iz ZDA. Koliko denarja so izgubili, ni znano.