Največje ameriško mesto je v sredo zvečer zajel val protestov, potem ko se je v New Yorku ponovila podobna zgodba kot pred kratkim v mestu Ferguson v Misuriju: velika porota je odločila, da ni dovolj dokazov za vložitev obtožnice za domnevno kaznivo dejanje belskega policista, ki je julija v okrožju Staten Island povzročil smrt z daviteljskim prijemom astmatičnega temnopoltega prebivalca.

»Ne morem dihati!« in »To se mora nehati danes!« so po ulicah New Yorka vzklikali protestniki, s čimer so ponavljali zadnje besede, ki jih je izrekel 43-letni Eric Garner, preden je 17. julija obležal na pločniku. Dogajanje je z mobilnimi telefoni posnelo več mimoidočih in posnetki so množično zakrožili po spletu, kar je še okrepilo jezo temnopoltih in drugih v ZDA, ki se vedno znova soočajo z vprašanjem domnevne prekomerne uporabe sile policije.

Protestniki so v sredo zvečer nekaj časa ovirali promet čez Brooklynski most in skozi Lincolnov tunel, se s turisti pomešali na Times Squaru in skušali svoje sporočilo prinesti pred Rockefellerjev center, kjer je potekalo vsakoletno prižiganje lučk na najznamenitejšem newyorškem božičnem drevesu, a jih je policija z množično prisotnostjo odgnala. V vsem večeru so aretirali 78 ljudi, med njimi tiste, ki so se ulegli na cestišče Brooklynskega mostu.

Oglednik: Smrt povzročila policija

Policija je 17. julija pristopila h Gardnerju, ki naj bi nezakonito prodajal cigarete, zaradi česar so ga prej že obravnavali. Slednji je začel glasno izražati nezadovoljstvo, rekoč, da ga nadlegujejo, in med drugim rekel: »To se mora nehati danes!« Dva policista sta precej višjega in močnejšega Garnerja nato hotela aretirati, a se je upiral, pa so jima priskočili na pomoč kolegi. Policist Daniel Pantaleo je Garnerja po tem, ko so ga spravili na tla, od zadaj prijel z daviteljskim prijemom, potem pa mu glavo z obema rokama tiščal ob pločnik, medtem ko je Garner ponavljal: »Ne morem dihati.« Ko so ga vklenili, je negiben obležal na tleh. Po nekaj minutah so ga odpeljali v bolnišnico, kjer je umrl. Mrliški oglednik je ocenil, da so smrt povzročili policisti s pritiskom na vrat in prsi, dejavnik pa sta bila tudi astma in srčno obolenje. Policija trdi, da je smrt zakrivilo predvsem slednje.

Daviteljski prijem je v newyorški policiji prepovedan, a ga učijo na policijski akademiji. Porota je na koncu sklenila, da proti policistu Pantaleu (drugi niso bili osumljeni) ne vloži obtožnice. Razprava pred poroto je zaupna, a očitno je ocenila, da je bil poseg policista upravičen in da je bila smrt posledica okoliščin. Svojo odločitev je porota sporočila deset dni za tem, ko je velika porota v Misuriju enako odločila v primeru policista, ki je ustrelil in ubil neoboroženega temnopoltega najstnika v mestu Ferguson, kar je povzročilo množične proteste in nasilje.

Stekla bo zvezna preiskava

Predsednik Barack Obama je v sredo dejal, da ima Amerika problem, če »kdor koli v tej državi pred zakonom ni obravnavan enakopravno«, in da ga bo pomagal rešiti. Župan New Yorka Bill de Blasio pa je dejal, da »se je zgodilo tisto, česar si mnogi nismo želeli«. V mestu, kjer so se podobni primeri že dogajali, je predlagal poskusni projekt, da bi policisti na uniformah nosili kamere, ki bi snemale posredovanja. Pravosodno ministrstvo pa je napovedalo ločeno preiskavo o tem, ali je policist kršil državljanske pravice Garnerja. Policist je družini Garnerja izrekel sožalje, vdova slednjega ga je zavrnila z besedami, da je bil čas za sočutje takrat, ko je vpil, da ne more dihati in nato obležal na pločniku Staten Islanda.

Mestno okrožje Staten Island je sicer edino od petih v New Yorku, kjer je večina prebivalcev belcev (67 odstotkov), na otoku pa živi tudi nadpovprečen odstotek newyorških policistov, gasilcev in drugih javnih uslužbencev.