Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so se sinoči dogovorili, da se ob sedaj veljavnih ukrepih izplačilo napredovanj v razrede in nazive zamakne na januar 2016 (in kasneje na januar 2017). Premije kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja se v prvi polovici prihodnjega leta znižajo za deset odstotkov, v naslednjih štirih mesecih za petnajst odstotkov, zadnja dva meseca pa bi se javnim uslužbencem vplačevalo 70 odstotkov premije, kot velja že zdaj.

Nižji prihranki

Pri povečanem obsegu dela, kjer bi še naprej veljale dosedanje omejitve, pa bi po novem za izplačilo delovne uspešnosti uporabniki proračuna lahko porabili največ 40 odstotkov sredstev iz prihrankov. Zmanjšanje števila javnih uslužbencev ne bo smelo preseči enega odstotka na letni ravni. Poleg tega bodo preučili tudi možnost za skrajšanje delavnika (ob dogovoru med delodajalcem in zaposlenim) s 40 na 36 ur na teden.

Poleg 313 milijonov evrov prihranka, ki ga prinaša podaljšanje že veljavnih ukrepov, naj bi dodatni prihranek znašal med 20 in 40 milijoni evrov; razlika je odvisna predvsem od tega, koliko javnih uslužbencev bo pristalo na skrajšani delovni čas. Naj spomnimo, da je to precej manj, kot si je na začetku pogajanj obetala vlada. Po prvotnem predlogu, ki je vključeval odpravo oziroma znižanje nekaterih dodatkov, bi namreč prihranek znašal 127 milijonov evrov.

Oboji le delno zadovoljni

Predsednik vlade Miro Cerar je po podpisu parafe povedal, da sta obe strani dokazali, da je mogoče »z obojestranskim popuščanjem doseči pameten in dober dogovor«, glavni vladni pogajalec in minister za javno upravo Boris Koprivnikar pa je dejal, da s finančnim izplenom sicer ne morejo biti povsem zadovoljni, da pa so na tak način zagotovili socialni mir.

Po besedah finančnega ministra Dušana Mramorja je bil včerajšnji dogovor zadnja možnost za zmanjšanje javnofinančnega primanjkljaja pod zahtevane tri odstotke BDP. Glede precej nižjega izplena od načrtovanega pa je pojasnil, da imajo v vladi določene ideje in da bodo predloge pripravili do januarja oziroma februarja prihodnje leto, ko je predviden rebalans proračuna. Med sindikalisti so mnenja glede dogovora deljena. Zvonko Vukadinovič, predsednik Sindikata zdravstva in socialnega varstva, je povedal, da morata biti s kompromisom zadovoljni obe strani, predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič pa meni, da se problemi v javnem sektorju znova zgolj odlagajo – tako bo po njegovem mnenju vse dotlej, dokler bo obstajal sedanji enotni plačni sistem.

Podpis dogovora je predviden za prihodnji torek, dotlej pa se morajo do parafiranih rešitev izreči še člani sindikatov. Za jutri napovedani protestni shod je odložen, dokler se sindikati ne odločijo o sprejetju dogovora.