Glavni problem EU po besedah Peterleta ni obstoječa pogodba, pač pa pomanjkanje politične volje in različno razumevanje načel pravne države in socialno tržne ekonomije. »Že dolgo nismo tako močno potrebovali več Evrope kot sedaj - v političnem, gospodarskem in varnostnem smislu. Evropska zveza se je razširila, Evropa pa se še ni združila,« je pojasnil.

Ob tem je poudaril, da je bila pred 25 leti ravno SKD ključni nosilec razumevanja politike kot dela za skupno dobro. Opozoril pa je, da se »privatizacija v Sloveniji ni zgodila kot nujni del tranzicije v imenu skupnega dobrega, ampak predvsem v interesu starih političnih in upravljavskih elit, da ohranijo in utrdijo svojo moč«.

Dogodka z naslovom Več Evrope v Evropi so se poleg Peterleta, ki je imel uvodni nagovor, udeležili tudi državni sekretar na nemškem zveznem finančnem ministrstvu Steffen Kampeter ter finančni strokovnjaki France Arhar, Boris Pleskovič, Rado Pezdir in Primož Cencelj, ki so v pogovoru analizirali gospodarsko in finančno situacijo v Sloveniji in EU.