Prehajanje na kitajski juan in druge azijske valute na področju trgovine je poskus Rusije, da bi se približala Aziji, po tem ko so se ohladili odnosi z Združenimi državami Amerike in Evropsko unijo. Od referenduma za priključitev Krima Rusiji so ZDA uvedle sankcije iz časa hladne vojne, ki so že škodovale ruskemu gospodarstvu.

VTB, druga največja ruska banka, bo povečala število poslovanj v nedolarskih valutah, je napovedal direktor Andrej Kostin. Gazprom je že maja napovedal, da bo s svojimi delnicami kotiral na singapurski borzi, podpisal pa je tudi 400 milijard dolarjev težek posel s Kitajsko. »Zaradi povečanega trgovanja s Kitajsko, bomo posle, ki tečejo v kitajskih juanih, okrepili,« je Kostin dejal na sestanku z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Rusija ima prazne roke, Kitajska je obvladljiva

Ameriški predsednik Barack Obama pa je zahodne države že pozval k strogemu odnosu do Kitajske. Ob tem je dodal, da »Rusija ničesar ne proizvaja«.

Obama je s tem zavrnil skrbi za prihodnost. Kljub temu da Rusija »ne proizvaja ničesar«, je tretja država na svetu po količini načrpane nafte in zemeljskega plina. Najbolj je od nje odvisna Evropa, kar je precej zakompliciralo njen odziv v začetku ukrajinske krize. Obama je poudaril, da je Vladimir Putin svoj vpliv izkoristil za kratkoročno politično okrepitev, ki pa bo imela dolgoročne posledice.

»Pomembno se je zavedati, da Rusija ničesar ne proizvaja,« je poudaril Obama v intervjuju. »Imigranti ne romajo v Moskvo, kjer bi iskali nove priložnosti. Pričakovana življenjska doba v Rusiji je okoli 60 let. Naravni prirastek je negativen,« je opisal Obama.

Dodal je, da so napeti odnosi med ZDA in Kitajsko še obvladljivi. »Glede Kitajske je tako, da je z njo treba biti zelo strog, saj bodo Kitajci toliko časa vztrajali, dokler ne bodo naleteli na odpor,« je dodal.

Nemčija v okviru sankcij EU odpovedala vojaški posel z Rusijo

Nemčija je v okviru sankcij, ki jih je zaradi krize v Ukrajini prejšnji teden proti Rusiji sprejela EU, odpovedala gradnjo vadbišča za rusko vojsko. Več kot sto milijonski posel sta sklenila ruska vojska in nemški koncern Rheinmetall, poročajo tuje tiskovne agencije.

Nemško ministrstvo za gospodarstvo je danes potrdilo pisanje nemškega časnika Süddeutsche Zeitung, po katerem je sedanja vlada v okviru sankcij umaknila dovoljenje Rheinmetallu za gradnjo vadbišča v ruskem Mulinu, kjer naj bi se letno urilo do 30.000 vojakov in ki naj bi ga odprli letos. Podjetje je dovoljenje za 120 milijonov evrov vreden posel, dobilo v času prejšnje nemške vlade, nemški minister za gospodarstvo pa je marca začasno zamrznil gradnjo vadbišča v odgovor na rusko priključitev polotoka Krim.

EU je minuli teden okrepila sankcije proti Rusiji zaradi podpore proruskih separatistov na vzhodu Ukrajine in prvič uvedla tudi gospodarske sankcije. Med ukrepi so omejitev dostopa ruskih bank v večinski državni lasti do evropskih kapitalskih trgov, embargo na orožje, prepoved izvoza blaga za dvojno uporabo in tehnologije za vojaško uporabo ter omejitev izvoznih dovoljenj za proizvode za pridobivanje nafte, medtem ko je plinski sektor izvzet.