Sredina tekma, na kateri so mariborski nogometaši premagali Maccabi iz Tel Aviva, je bila na srečo precej bolj dinamična na zelenici kot ob njej. Prepoved transparentov in zastav na vzhodni in zahodni tribuni pa je razburila šesterico slovenskih navijačev, ki jo je policija zaradi manjših palestinskih zastavic (narisanih na format A4) oglobila s po 250 evri.

Varnostniki obvestili policiste

Šesterica je mini zastave pred svoj obraz nastavila v podporo Palestincem, ki so se znašli v ognju izraelskega boja proti organizaciji Hamas, za katerega se zdi, da »kolateralna škoda« ni pomembna. Čeprav je mariborski nogometni klub obiskovalce vzhodne in zahodne tribune opozarjal na prepoved zastav in transparentov (Viole so se same zavezale, da na svoji tribuni ne bodo razgrinjale »zunanjepolitičnih« transparentov, peščica izraelskih navijačev pa je na svoji tribuni lahko imela zastave), se je šesterica odločila, da na zahodni tribuni izrazi podporo Palestini. Do nje so prišli najprej varnostniki in šesterica je ostala brez zastav. Varnostniki so poklicali tudi policijo, ki je po daljšem premisleku šest navijačev oglobila s po 250 evri zaradi motenja prireditve. Gre za najnižjo možno kazen v razponu od 250 do 1500 evrov, kljub temu pa je na mestu vprašanje, ali ne bi bilo dovolj že opozorilo, saj je bila šesterica povsem mirna in vljudna.

Policija je svoj posredovanje včeraj pojasnila z besedami, da so ravnali v skladu z zakonom o javnih zbiranjih, na podlagi katerega so šesterico tudi kaznovali, saj da je kršila pravila, s katerimi bi se z nakupom vstopnice načeloma morala strinjati. Nogometni klub je namreč sredin »hišni red« s prepovedjo transparentov in zastav na vzhodni in zahodni tribuni vzpostavil na podlagi pravil nogometnih zvez Fife in Uefe, ki ne dovoljujeta izražanja političnih stališč na tekmah, in strahu pred morebitnimi hujšimi incidenti. Zdi pa se, da so bili v klubu tokrat precej bolj (kot doslej) dosledni pri ničelni toleranci in strogi v svoji preventivi.

Pritožba dobrodošla tudi za sodno prakso

Šesterica je napovedala, da se bo na globe pritožila, saj je prepričana, da s svojo potezo nikakor ni motila prireditve. Njihova pritožba je zagotovo dobrodošla tudi s širše perspektive, in sicer, da se ustvari tudi čim bolj enotna sodna praksa o vprašanju, kje so meje svobode izražanja oziroma kako široko se lahko dojema kršenje prireditev ali javnega reda in miru. Zakonodaja, po kateri so prejeli kazen, o motenju prireditev namreč govori precej ohlapno.

Na dogodek v Ljudskem vrtu so se včeraj prvi odzvali v stranki Solidarnost, ki je obsodila kazen protestnikov in podprla »miroljubno protestno akcijo upora proti množičnemu pobijanju ljudi«. Po njihovem mnenju bi to moral že zdavnaj storiti tudi slovenski državni vrh.