Kdorkoli bo jeseni od države kupil Telekom Slovenije, bo moral poravnati tudi njegove »stare dolgove« na Kosovu oziroma provizije, obljubljene vplivnim lokalnim partnerjem. Tako bo moral dokončno izplačati manjšinske solastnike v operaterju Ipko, ki jim je nekdanja Telekomova uprava vnaprej zagotovila bajne zaslužke.

Glavni dobičkarji pri Telekomovi naložbi na Kosovu so kontroverzni poslovnež Ekrem Lluka, skrit za Factor banko, nekdanja ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, ki si je prizadevala za osamosvojitev Kosova in za Telekom lobirala pri pridobivanju koncesije, in nekdanji prvi mož Ipka Akan Ismaili. Ta je bil v letu 2012 imenovan za ambasadorja Kosova v ZDA. Poleg naštetih bo sredstva, ki so jih leta 2007 vložili v kosovskega operaterja, za nekajkrat oplemenitilo še 15 drugih fizičnih in pravnih oseb.

Po tem, ko so že decembra 2009 za delni izstop iz Ipka prejeli več kot 57 milijonov evrov, se jim sedaj ob prodaji preostalih deležev obeta še dodatnih 13,5 milijona evrov. Toliko trenutno znaša vrednost prodajne opcije za njihov skupno sedemodstotni delež in nekajkrat presega njihove prvotne vložke. Ob tem je potrebno upoštevati, da jim je Telekom kar sam posojal sredstva za dokapitalizacije in z vprašljivimi manevri povečal vrednost deležev v Ipku. Tik pred podpisom pogodb o izstopu je odhajajoča uprava Bojana Dremlja na podlagi lastnih preveč optimističnih ocen umetno zvišala vrednost naložb, s tem pa tudi njihov izkupiček. Če do prevrednotenja ne bi prišlo, bi manjšinski lastniki Ipka prejeli le dobrih 50 namesto 71 milijonov evrov.

Po naših informacijah bi lahko do izstopa prišlo že leta 2016. Ali bodo v Telekomu pred odkupom ponovno ovrednotili njihove deleže, kar bi lahko pomembno zvišalo ali znižalo vrednost, nam v družbi niso razkrili. Če bo Telekom uspešno izplačal manjšinske družbenike Ipka, bo s tem izpeljal konsolidacijo lastništva zadnje in najpomembnejše odvisne družbe na balkanskih trgih. Za razliko od makedonskega operaterja One, ki po 200-milijonskem prevzemu še vedno posluje z izgubo, je Ipko lani ustvaril 1,4 milijona evrov dobička. Njegovi čisti prihodki od prodaje so sicer upadli za odstotek na 68,4 milijona evrov. Negativna smernica je predvsem posledica uporabe spletnih storitev skype in viber ter posledično zmanjšanje mednarodnega prometa.

Kljub vsemu ne gre izključiti zapletov pri izplačevanju dogovorjenega denarja, saj so bile v zvezi s Telekomovim nagrajevanjem manjšinskih družbenikov Ipka ugotovljene nepravilnosti. Tako je prejšnja komisija za preprečevanje korupcije pod vodstvom Gorana Klemenčiča razkrila, da je bila Factor banka, ki ji je Telekom v vprašljivih okoliščinah prepustil 15-odstotni delež v Ipku, v resnici le krinka za Ekrema Lluko. Kosovski poslovnež si je namreč v zameno za presenetljivi umik iz boja za mobilno licenco leta 2007 zagotovil več kot deset milijonov evrov visoko provizijo. Vsaj del sredstev naj bi se vrnil v Slovenijo. Kot smo poročali, je od nepremičninskega podjetja Gašparja Gašparja Mišiča kupil elitno stanovanje na Obali, za katerega naj bi odštel krepko čez 400.000 evrov.

Drugi solastniki Ipka so bili medtem v lastništvu od samega začetka kosovske operacije. Ob tem omenimo, da je Albrightova, ki je v Ipku skupaj s partnerji iz podjetja The Albright Group že zaslužila 14 milijonov evrov, načrtovala tudi druge posle na Kosovu. Od države je skušala kupiti mnogo večjega operaterja PTK, konkurenta Ipka, vendar naj bi po valu ogorčenja ponudbo umaknila.