Propad gradbenega podjetja Pluton Gradnje iz Celja se bo očitno prelevil v lov prevaranih upnikov za več milijonov evrov vrednim premoženjem. Tega je nekdanji prvi mož Zvonko Petek z različnimi vprašljivimi pravnimi manevri prepustil poštnim nabiralnikom iz Velike Britanije.

Še poleti 2012 je novi direktor Plutona Gradenj Vladimir Vodovnik, ki je zamenjal Darja Pungartnika, naznanil, da so v letu pred tem kljub hudi krizi v gradbeništvu ustvarili več kot 19 milijonov evrov prihodkov in celo 142.000 evrov dobička, obenem pa število zaposlenih povečali s 56 na 73. Napovedali so, da bodo zato še aktivneje pristopili k pridobivanju novih gradbenih projektov, predvsem gradnje trgovskih centrov za Spar in Lidl. Manj kot leto dni kasneje omenjeno podjetje uradno ni več obstajalo.

Pod pretvezo večje poslovne učinkovitosti in konkurenčnosti so mu sprva marca lani pripojili hčerinsko družbo Oberon, ki je postavila garažno hišo v Šiški. Malo zatem je Petek izstopil iz lastništva Plutona Gradenj in ga prodal slamnatemu podjetju Ker 12, ki ga je tedaj že obvladovala družba Hajuti UK iz Londona. S tem je vajeti v finančno izčrpanem gradbincu tudi uradno prepustil zapleteni mreži nekdanjih vodilnih iz afere Orion, ki so se v zadnjih letih specializirali za pomoč menedžerjem pri umiku večmilijonskega premoženja pred rubežniki. Glavna akterja sta Aleš Alojzij Rus in Barbara Podlogar. Bojazen upnikov je bila upravičena. Vmes so orionovci drugam prenesli praktično vse vrednejše in neobremenjeno premoženje Plutona Gradenj. Podjetje Ker 12, na katerem so končali ostanki, pa je konec lanskega leta končalo v stečaju.

Po Dnevniku dostopnih informacijah so iz stečajne mase izginili najmanj prodajalni Spar in KiK v prej omenjeni garažni hiši na Kavadarski cesti v Ljubljani, dve stanovanji v Streliški ulici pod ljubljanskim gradom, okoli deset tisoč kvadratnih metrov velika zemljišča v naselju Suha v Škofji Loki, namenjena stanovanjski gradnji, in tudi več parcel v središču Laškega. Pungartnik, ki je v začetku lanskega leta za kratek čas prevzel vodenje Plutona Gradenj, je opisane nepremičnine prenesel na novoustanovljeno podjetje Projekt 10, tega pa za neznano ceno prodal podjetju Deanhall Enterprises iz Londona, za katerim stojijo orionovci.

Potem ko smo v Dnevniku marca lani napovedali razvoj dogodkov, so se zganili še upniki gradbinca in sodišča zasuli z zahtevami za vknjižbo hipotek na njegovem premoženju. Po javno dostopnih podatkih se je samo na nepremičninah poskušalo vpisati deset upnikov, ki jim Pluton Gradnje in njegova podjetja dolgujejo blizu 700.000 evrov, toda bili so prepozni. Direktor Projekta 10 Jure Paušer, ki je v preteklosti vodil podjetja v skupini Pluton, je pred njimi zahteval prepis lastništva nepremičnin. Ali mu bo sodišče ugodilo, je vprašanje. Nedvomno pa bo to skušala preprečiti stečajna upraviteljica podjetja Ker 12 Ermina Bajuk.

Ta je upnike, ki jim propadla Petkova podjetja verjetno dolgujejo več deset milijonov evrov, pozvala, naj založijo 40.000 evrov za vložitev izpodbojnih tožb. Z njimi bo najprej izpodbijala vpisane zemljiške dolgove, s katerimi so očitno hoteli dodatno zavarovati nepremičnine pred zasegom, nato pa zahtevala tudi ničnost njihovega prenosa. »Z uspehom v teh tožbah bi tako v stečajno maso vrnili nepremičnine, ki so vredne približno dva milijona evrov,« je pojasnila Bajukova. Po naših informacijah so upniki potrebna sredstva tudi zagotovili.

Kljub vsemu je vračanje odtujenih nepremičnin majhna težava v primerjavi z iskanjem vsega ostalega premoženja. Ker je Petek pred več kot letom dni prodal Pluton Gradnje, orionovci pa za svoje posle uporabljajo brezdomce na Hrvaškem in druge, ki zgolj posojajo svoje ime, Bajukova ni dobila nobene poslovne dokumentacije. Tako se je mogla zanesti na javno dostopne evidence in podatke o prometu na računu, ki so jih posredovale banke. Na podlagi tega so že pozvali dolžnike k plačilu, a so številke daleč od tistih iz bilanc združenih družb iz lanskega marca. Terjatve do kupcev so presegale 22 milijonov evrov. »Zaradi vsega navedenega sem upraviteljica podala kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja skrivanja oziroma odtujevanja in uničenja poslovne dokumentacije,« je navedla Bajukova.

Po dostopnih podatkih je trenutno stečajna masa Ker 12 ocenjena na 5,6 milijona evrov. Gre za nepremičnine v Ljubljani, Žalcu, Slovenskih Konjicah, Trbovljah, Laškem, na Brezovici pri Ljubljani in drugod. Na praktično vseh so že vpisani ločitveni upniki. Bajukova je pred kratkim zbirala tudi morebitne ponudbe za odkup podjetja Avioprojekt. To je ob Splošni bolnišnici Jesenice zgradilo garažno hišo in pridobilo koncesijo za njeno upravljanje.

Ali so nekdanji vodilni v Plutonu Gradnjah na varno prenesli še kakšno drugo premoženje, za zdaj ni jasno. Velja pa omeniti, da je Jure Paušer lastnik podjetij JVG (7,2 milijona evrov premoženja), GT Nepremičnine (4,2 milijona evrov premoženja) in še nekaj drugih manjših podjetij.