Predvsem v Franciji naj bi imela Evropska unija precej višji ugled kot še pred letom dni, njen ugled se je v tej državi lani izboljšal za trinajst odstotnih točk, danes kar 54 odstotkov Francozov zaupa Bruslju.

Podobno menijo tudi v drugih evropskih državah, v Nemčiji, Španiji, Grčiji, celo evroskeptični Britanci so v zadnjem letu nekoliko bolj naklonjeni evropski zavezi, le v Italiji se je njen ugled pošteno zmanjšal – kar za 12 odstotnih točk. V povprečju več kot polovica anketiranih meni, da je Evropska unija nekaj pozitivnega.

Ali Nemci živijo na drugi celini?

Poročilo ameriških javnomnenjskih raziskovalcev ugotavlja, da je finančna in gospodarska kriza, ki od leta 2008 pretresa Evropsko unijo, sicer močno poslabšala ugled Bruslja v njenih članicah, vendar se je ta v zadnjem letu znova popravil. Toda razloga za pretirano navdušenje še vedno ni, vsak sedmi Evropejec namreč še vedno meni, da njegov volilni glas v skupnosti 28 držav ničesar ne pomeni.

Kar dve tretjini vprašanih menita, da Bruselj ne razume njihovih potreb, 57 odstotkov jih trdi, da so evropski birokrati neučinkoviti in več kot 60 odstotkov je prepričanih, da se vmešavajo v marsikaj, kar ni njihov posel.

Najbolj zadovoljni z Evropsko unijo so trenutno Nemci, njihovo navdušenje je tako prevladujoče, da se raziskovalci javnega mnenja pri omenjenem inštitutu sprašujejo, ali morda Nemci ne živijo na drugi celini. Prepričanje o tem, da ima njihova država koristi od evropske integracije, je pri Nemcih kar za 31 odstotnih točk višje kot v drugih državah, za 15 odstotnih točk je višje tudi mnenje, da je Evropska unija nekaj dobrega.

Nemci so v veliki meri zadovoljni tudi s stanjem lastnega gospodarstva, razlika med njimi in drugimi državami, v katerih so anketirali javnomnenjski raziskovalci, je na tem področju še največja. Kljub temu so tudi Nemci prepričani, da roka Bruslja že zdaj seže dovolj daleč, in več kot polovica jih meni, da nanj z nacionalne ravni ni treba prenašati nobenih dodatnih pristojnosti.

Italijani bi evro zamenjali za liro

Rezultati na skupni evropski ravni kažejo, da večina vprašanih meni, da Evropska unija pozitivno vpliva na njihova nacionalna gospodarstva, toda za tak pozitiven rezultat so poskrbeli predvsem vprašani v dveh državah, ki ne delita skupne evropske valute, namreč v Veliki Britaniji in na Poljskem. V območju evra so tako Nemci, toda tudi Španci in Grki, prepričani, da je evro treba obdržati, tako jih meni kar 70 odstotkov vprašanih. Toda Italijani so povsem presenetili, kar 44 odstotkov vprašanih se zavzema za to, da bi jim vrnili liro.

Še manj navdušenja žanjejo evropske inštitucije. Evropski parlament, komisija in Evropska centralna banka se zdijo pozitivni le slabi tretjini vprašanih, najslabši ugled ima evropska birokracija na Poljskem. vau