Osnovna skrb in vloga (poslanstvo) staršev je v prizadevanju, da bi svojim otrokom omogočili in zagotovili čim boljše in vsestransko primerne življenjske razmere (vzgoja, izobraževanje, zaposlitev, stanovanje idr.). Za enake življenjske razmere pa se, z neprimerno večjimi težavami in problemi, srečujemo vsi tisti starši, ki imamo osebe s posebnimi potrebami. Gre za osebe, ki so zaradi svoje težke duševne in telesne prizadetosti povsem ali v veliki meri odvisne od pomoči tretjih oseb. Starši takih oseb smo (so) prej ali slej prisiljeni poiskati ustrezno namestitev v za to usposobljenih ustanovah, kjer se prizadetim osebam lahko omogočijo primerne namestitvene in druge ter vsestranske življenjske razmere (zdravstvena, fizioterapevtska, izobraževalna, delovna in varovalna idr. oskrba). V domači oskrbi tega iz raznoraznih razlogov ni možno priskrbeti in zagotoviti, še zlasti ne na daljši rok, saj se razmere v posameznih družinah lahko dokaj hitro spreminjajo (starost, onemoglost, gibalno in zdravstveno stanje, smrt in še vrsta drugih vzrokov).

V društvu ANNA poznamo in smo seznanjeni z velikim številom družin in oseb, ki bi morali svojega otroka, mladostnika ali že povsem odraslo osebo s posebnimi potrebami nujno oddati v primerno ustanovo, saj jih sami nismo sposobni negovati in obvladovati (v veliko primerih gre zaradi tega za hude osebne stiske). Teh zmogljivosti pa je v Sloveniji in v ljubljanski regiji odločno premalo. S prezasedenostjo in z velikim številom prošenj za sprejem se, kot nam je znano, sooča tudi center Dolfke Boštjančič. Gre za ugledno in visoko strokovno usposobljeno ustanovo, ki je s 30-letno tradicijo med vodilnimi in največjimi v državi. Po enotah CUDV se nahaja tudi dvajset oseb s posebnimi potrebami, ki so člani društva ANNA.

In ko je na vidiku možnost, da se v Grosupljem uredi bivalna enota CUDV, v kateri bi svoj življenjski prostor našlo dvanajst oseb s posebnimi potrebami, se nerazumljivo zatakne tam, kjer bi se najmanj pričakovalo. Ko že mislimo, da so mimo časi izključevanja drugačnosti in da smo to presegli, se v praksi to še vedno pojavlja. Iz tega razloga smo v društvu ANNA zaradi opisanega nasprotovanja Odvetniške družbe Čeferin in preostalih lastnikov globoko zaskrbljeni in prizadeti. Z vsem žarom in nedeljivo podporo se društvo ANNA pridružuje prizadevanjem vodstva CUDV Dolfke Boštjančič, Draga, da bi se uspešno razrešila nastala in blokirana situacija. Upamo, da se bo ta naš poziv dotaknil vseh, ki lahko dejavno vplivajo na ugodno razrešitev nastalega problema in da se bodo tako za mnoge šibke in pomoči prepotrebne osebe odprla vrata v novopridobljenih prostorih v Grosupljem.

Miran Lavtižar, predsednik društva ANNA, Ljubljana