V primerjavi z januarjem lani se je povprečna mesečna neto plača nominalno zvišala za 0,8 odstotka, realno pa se ni spremenila, so sporočili državni statistiki.

Povprečna mesečna neto plača za januar se je glede na december najizraziteje zvišala v rudarstvu (za 3,1 odstotka), v predelovalnih dejavnostih (za 1,9 odstotka) in drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (prav tako za 1,9 odstotka).

Znižanje povprečne mesečne neto plače je bilo najizrazitejše v dejavnosti oskrba z električno energijo, plinom in paro (za 5,4 odstotka), sledile so informacijske in komunikacijske dejavnosti, poslovanje z nepremičninami in dejavnost kmetijstvo in lov, gozdarstvo, ribištvo (v vsaki za približno pet odstotkov).

Povprečna mesečna neto plača za januar je bila v kohezijski regiji vzhodna Slovenija za približno 100 evrov nižja kot v kohezijski regiji zahodna Slovenija. V prvi so zaposleni zaslužili v povprečju 945,59 evra neto oziroma 1427,15 evra bruto, v drugi pa 1054,47 evrov neto oziroma 1621,50 evrov bruto.

Od zaposlenih v vzhodni Sloveniji so januarja prejeli najvišje mesečne plače zaposleni v jugovzhodni regiji (v povprečju 1059,15 evra neto). Tam so se v primerjavi z decembrom povprečne mesečne neto plače tudi najizraziteje dvignile, in sicer za 6,7 odstotka. Od zaposlenih v zahodni Sloveniji pa so največ zaslužili zaposleni v osrednjeslovenski regiji (v povprečju 1082,04 evra neto).

Povprečna mesečna neto plača za januar se je na mesečni ravni znižala tako v javnem kot v zasebnem sektorju - v prvem za 0,4 odstotka, v drugem za 0,1 odstotka. V sektorju država pa se je zvišala za 0,3 odstotka.

Če bi statistiki upoštevali izplačilo tretje četrtine plačnih nesorazmerij, bi povprečna mesečna bruto plača za januar znašala 1598,59 evra, od zneska uradne povprečne mesečne bruto plače bi bila tako višja za 4,2 odstotka.