Predlog zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki v slovenski pravni red prenaša tudi evropske predpise o minimalnih pravicah do starševskega dopusta, je že v postopku sprejemanja v državnem zboru; poslanci naj bi ga obravnavali že na marčevski seji. S tem pojasnilom na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti odgovarjajo na drugi opomin evropske komisije (EK), ki si ga je naša država prislužila z zamudo pri usklajevanju z evropsko direktivo. EK namreč Sloveniji očita, da staršem ne zagotavlja enakih pogojev za usklajenost poklicnega in družinskega življenja. Ker že sprejemanje zakonodaje v parlamentu pomeni določen napredek, so v slovenskem predstavništvu EK prepričani, da se bo naša država za zdaj izognila morebitni denarni kazni in postopku na Sodišču EU. Kljub temu pa bodo službe EK po sprejetju zakonodaje pri nas preverile, ali je ta v resnici usklajena z zahtevami Evrope, so še dodali.

Neprenosljiv dopust le za matere

Po predlogu novega zakona ima vsak od staršev pravico do starševskega dopusta v trajanju 130 dni, pri čemer lahko mati na očeta prenese 100 dni starševskega dopusta, 30 dni pa je neprenosljivih. Oče pa lahko na mater prenese vseh 130 dni starševskega dopusta, pojasnjujejo na ministrstvu. Po sedaj veljavni ureditvi pa ta pravica ne pripada vsakemu od staršev posebej, ampak obema skupaj: upravičena sta do 260 dni starševskega dopusta, o načinu izrabe pa se lahko dogovorita za ves dopust.

Kot je znano, so na ministrstvu sprva 30 dni neprenosljivega starševskega dopusta želeli pripisati tudi očetom, da bi zadostili direktivi, a je njihov predlog naletel na precejšnje nasprotovanje javnosti. Da je neprenosljivi mesec starševskega dopusta za očete dvignil veliko prahu, je bilo lani poleti razvidno tudi iz pripomb k zakonu med javno razpravo – največ od približno 50 pisnih odzivov (posameznikov, organizacij, ministrstev, institucij…) se je nanašalo ravno na obvezni mesec starševskega dopusta za očete. Na ministrstvu sicer s predlogom niso želeli mamam odvzeti meseca starševskega dopusta, pač pa po besedah ministrice Anje Kopač Mrak zgolj zagotoviti bolj enako porazdelitev nege in varstva otroka ter drugih, s tem povezanih opravil med oba spola. Moške in ženske so na tak način želeli tudi izenačiti na trgu dela, otrokom pa omogočiti, da bi že v najzgodnejšem obdobju navezali tesen stik s svojim očetom, mama pa bi se lažje vrnila v službo.

Zamujamo že celo leto

Postavlja pa se vprašanje, ali bo neprenosljivost dopusta le za matere, ne pa tudi za očete, dovolj za usklajenost z evropskim pravnim redom. Na ministrstvu so o tem prepričani. Menijo, da bodo že s tem, ko starševski dopust z novelo urejajo kot individualno pravico vsakega od staršev (doslej je bila pravica skupna), zadostili direktivi.

Novo starševsko zakonodajo bi po zahtevah Evrope morali sprejeti že pred 8. marcem lanskega leta. Vseh drugih 27 članic Unije je po podatkih evropske komisije to že storilo, so sporočili s slovenskega predstavništva EK.