Čeprav je ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Tina Komel po včerajšnji seji vlade zagotavljala, da sama vladnih vrst ne bo zapustila, saj da dela dobro, si je po večerni večurni razpravi na seji sveta Pozitivne Slovenije (PS) premislila in odstopila z ministrskega mesta. Po besedah vodje poslanske skupine PS Janija Möderndorferja se je Komelova za ta korak odločila, da olajša postopke pri zamenjavi resorjev. Premierka Bratuškova namreč predloga DeSUS, da njihova kandidatka Brigita Čokl postane ministrica za zdravje, ni sprejela, Karl Erjavec pa je napovedal, da bo stranka upokojencev vztrajala pri dveh resorjih in da je njihova alternativna (po prepričanju mnogih pa edina) izbira mesto ministra brez resorja za Slovence v zamejstvu in po svetu. Ob tem je poudarjal, da njegovega podpisa pod koalicijsko pogodbo, dokler premierka državnemu zboru ne bo sporočila imen kandidatov za ministrska mesta, ne bo. In (ponovno) napovedoval »hudo vladno krizo«.

Danes podpis nove koalicijske pogodbe

Takoj po odstopu Komelove je Bratuškova v državni zbor že poslala predlog za imenovanje treh novih ministrov: Metoda Dragonjo na čelo gospodarskega resorja, Alenko Trop Skaza za novo ministrico za zdravje in Gorazda Žmavca za ministra brez listnice za Slovence v zamejstvu in po svetu. Hkrati pa je poslala tudi predlog, da se državni zbor seznani z odstopom Komelove. S tem je izpolnila Erjavčeve zahteve in bodo prvaki koalicijskih strank danes podpisali novo koalicijsko pogodbo.

Po naših informacijah je večina razpravljalcev na včerajšnji seji PS ocenjevala, da je odstop Komelove nujen za ohranjanje vladne koalicije oziroma da si nestabilne vlade v tem trenutku ne morejo privoščiti. Poudarjali so tudi, da je ministrstvo za zdravje bistveno pomembnejše od vodenja urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, saj da je na zdravstvenem področju treba potegniti nekatere nujne poteze, ki jih ni nekdanji minister Tomaž Gantar. Več navzočih pa je izrazilo nezadovoljstvo, da je morala največja vladna stranka zopet popuščati izsiljevanju prvaka DeSUS Karla Erjavca.

Strah pred uživanjem opozicije

Poslanci PS so na seji sveta tudi poudarjali, da bi se v primeru, če bi Komelova vztrajala na ministrskem mestu, znašli v sila neprijetnem položaju. Premierka bi namreč morala, če bi želela ustreči Erjavcu, predlagati njeno razrešitev, poslanci Pozitivne Slovenije pa bi morali njen predlog podpreti. Kar pomeni, da bi glasovali za odhod ministrice iz svojih vrst, da bi to mesto lahko zasedel Erjavčev kandidat. »Ob čemer bi opozicija nedvomno silno uživala.« S tem se sicer v PS še v sredo niso obremenjevali. A ne zato, ker bi verjeli, da bo Komelova sama odstopila, temveč so si, kot so priznali nekateri naši sogovorniki, napačno razlagali zakonodajo in poslovnik državnega zbora. Menili so namreč, da bo z imenovanjem novega ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Komelova s tega mesta avtomatično razrešena in da jim torej o njenem odhodu v nobenem primeru ne bo treba glasovati.

Kandidati za ministre se bodo predvidoma prihodnji teden predstavili na sejah matičnih delovnih teles, pred razpravo na zasedanju državnega zbora pa se bodo poslanci seznanili z odstopom Komelove. Ta se vrača v poslanske klopi, ki jih bo tako morala zapustiti nadomestna poslanka Mirjam Bon Klanjšček. Vendar pa nekateri iz krogov blizu dosedanje ministrice za Slovence v zamejstvu in po svetu ne verjamejo, da bo Komelova svojo vrnitev v državni zbor tako zlahka sprejela. Tako naj bi po naših informacijah vodilnim predstavnikom PS v preteklih dneh že povedala, da vsekakor ne bo poslušna poslanka.