Danec Rasmussen se je sicer premierki uvodoma opravičil, ker je v Slovenijo prinesel sneg, a se hkrati zahvalil za zelo toplo dobrodošlico. Poudaril je, da je širitev Nata na šest novih članic, med njimi tudi Slovenijo, pred desetimi leti pomembno okrepilo evroatlantsko varnost. "Dokazali ste, da ste pomemben zaveznik," je poudaril.

Pohvalil je sodelovanje Slovenije v Natovih operacijah, zlasti zelo pomemben prispevek na Kosovu. Pohvalil je tudi sodelovanje Slovenske vojske v Afganistanu. Pri tem sta z Bratuškovo spomnila tudi na slovenskega vojaka, ki je bil v sredo v deželi pod Hindukušem ranjen, in mu zaželela čimprejšnje okrevanje. Bratuškova je ob tem še dejala, da se ranjenec počuti dobro.

Rasmussen: Cena pomanjkanja varnosti je večja od cene varnosti

Kot je na skupni novinarski konferenci še povedala Bratuškova, sta se z Rasmussenom pogovarjala o "vseh aktualnih temah, o katerih tečejo razprave v Natu". Seznanila ga je tudi z obiskom ladje Triglav, ki sodeluje v humanitarni italijanski operaciji Mare Nostrum v Sredozemskem morju, in izpostavila, da je Slovenska vojska izjemno pripravljena. "Naloge izpolnjuje uspešno in učinkovito," je poudarila.

Rasmussen se je tem pohvalam pridružil, čeprav je med drugim izrazil zaskrbljenost zaradi zmanjševanja obrambnih izdatkov v Sloveniji - pa tudi v večini drugih zaveznic - in nedoseganja zavez po zagotavljanju dveh odstotkov bruto domačega proizvoda za obrambo.

"Naše varnosti ne moremo imeti za samoumevno," je dejal. "Varnost ima svojo ceno, a cena pomanjkanja varnosti je še večja," je opozoril.

Hkrati je sicer izrazil razumevanje, da je politiki pri urejanju finančnih težav države težko upravičevati ohranjanje sredstev za vojsko, medtem ko se zmanjšujejo ostala sredstva za zagotavljanje socialne države. Dejal je, da je realist in da se zaveda, da več denarja ne bo. "Zato je toliko pomembneje, da ga namenimo bolj učinkovito," je poudaril.

Pomembna je pametna obramba

Pri tem je izpostavil predvsem združevanje zmogljivosti članic in gradnjo t. i. pametne obrambe, pri čemer je znova pohvalil Slovenijo, ki sodeluje v več tovrstnih zavezniških projektih z nekaterimi državami članicami, da skupaj razvijajo določene zmogljivosti, ne pa da jih razvija vsaka zase in samostojno.

To bo po njegovih besedah tudi pomembna tema vrha zavezništva, ki bo septembra v britanskem Walesu. Poleg tega se bodo voditelji članic Nata na tem vrhu pogovarjali tudi o raketni obrambi in kibernetski varnosti, je napovedal in dejal, da bo v članicah vendarle moralo priti tudi do premika in povečevanja investicij, "če želimo naše prebivalce učinkovito zaščititi" pred modernimi grožnjami.

Slovenija se zaveda pomembnosti investicij v obrambo

Tudi Bratuškova je glede zagotavljanja več sredstev za obrambo dejala, da se Slovenija zaveda tega problema. "Želeli bi si, da bi več sredstev namenili za investicije," je dejala. Hkrati pa zagotovila, da bo Slovenija naredila vse, "da bodo naši fantje na misijah varni".

Rasmussen, ki ga je Bratuškova danes sprejela z vojaškimi častmi, se je nato sestal tudi s predsednikom republike Borutom Pahorjem. Zatem ga bo sprejel še predsednik državnega zbora Janko Veber.

Po delovnem kosilu z Bratuškovo pa se bo na sedežu Gospodarske zbornice Slovenije v Ljubljani udeležil še okrogle mize na temo Slovenija in Nato - včeraj, danes, jutri. Udeležence te okrogle mize bosta nagovorila tudi ministra za zunanje zadeve Karl Erjavec in za obrambo Roman Jakič.