Odpeljal, ker policistov dolgo ni bilo

Nesreča je v javnosti odmevala zaradi domnev, da je sodničin sin zapustil kraj nesreče, ne da bi pomagal ponesrečenemu, policiji pa se je javil šele nekaj ur po njej. Kar eno uro pa na kraj nesreče ni bilo niti policistov, ko je patrulja le prispela, tam ni bilo več štirikolesnika, pač pa je ob cesti ležal motor. Zato so se v javnosti pojavila ugibanja, da je nekdo poskušal nesrečo prirediti tako, da bi bilo videti, kot da se je Tisnikar pri padcu z motorjem ponesrečil sam. Nekateri očividci so tudi zatrjevali, da je ponesrečeni ob cesti ležal več kot eno uro, preden je prispela pomoč, a je preiskava po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah pokazala, da je reševalno vozilo prispelo na kraj največ 15 minut po nesreči. Mnogi so omenjali tudi povzročiteljevega očeta, češ da je prav tako prispel na kraj dogodka in pomagal sinu, da bi prikril sledi, a tudi to naj ne bi držalo. Oče je menda prišel na kraj nesreče, a ga je sin pregnal, takoj ko naj bi za nesrečo izvedela mama, pa je ukrepala in od sina terjala, da prevzame odgovornost za storjeno dejanje, kar je ekskluzivno za Dnevnik potrdila tudi sama.

Za zdaj kaže, da je povzročitelj štirikolesnik res odpeljal s kraja nesreče, a menda le zato, ker policije tako dolgo ni bilo. Ravno zato, ker je policijska patrulja tako zamujala, pa se je v disciplinskem postopku znašel eden od policistov oziroma operaterjev celjskega operacijsko-komunikacijskega centra (OKC), čigar ime je znano uredništvu. Prosili smo ga za izjavo, a nas je zavrnil, ker zaposleni v policiji izjav za javnost v svojem imenu ne smejo dajati. Zato smo si pomagali z neuradnimi informacijami, ki pa naj bi bile povsem zanesljive. Naši viri so nam povedali, da je tistega dne na OKC poklicala neka ženska in povedala, da je v Šentilju pod Turjakom naletela na poškodovanega motorista, ki leži na tleh, krvavi iz nosu in je nezavesten. In še, da so ob njem ljudje, ki mu pomagajo, da pa je nujna medicinska pomoč.

Prišlo do komunikacijskega šuma

Še med pogovorom z njo je drugi policist na OKC že navezal stik z reševalci in jih usmeril na kraj nesreče, policist, ki se je znašel v disciplinskem postopku, pa je začel aktivnosti, ki so ob takšnih klicih običajne, torej vpisovanje nesreče. Očitno pa je med njima prišlo do komunikacijskega šuma, kot temu rečemo, saj je policist, ki se je znašel v postopku, zmotno menil, da je tudi policijsko patruljo že obvestil in usmeril na kraj nesreče njegov sodelavec, ta pa, da je to storil prvi.

Da je bila smola še večja, so bile kar tri policijske patrulje na Koroškem v tistem času zasedene, ena prav tako zaradi prometne nesreče, zato so v Mislinjo napotili patruljo iz Celja, skupaj z njo pa so na kraj nesreče prišli tudi državni tožilec, preiskovalni sodnik in komandir prometne policijske postaje Celje. V tem času je bil kraj nesreče dejansko že spremenjen, kar je otežilo preiskavo, ki se je zaradi tega zavlekla, v ta namen pa je bila ustanovljena tudi posebna komisija, ki je ugotavljala okoliščine dogodka. Vsemu temu pa bi se izognili, če bi patrulja prispela pravočasno, zato so zoper zaposlenega na OKC sprožili disciplinski postopek. Mnogim zaposlenim na policiji zaradi tega ni vseeno, saj operaterji opravljajo odgovorno in naporno delo, kjer ne sme biti napak – a vendar so tudi oni samo ljudje. Poleg klicev na interventno številko 113 – mimogrede, ena izmena v povprečju sprejme 523 telefonskih klicev – je tudi veliko klicev, ki niso tako nujni, a jih morajo policisti prav tako sprejeti in se z ljudmi pogovoriti. Zaposlenemu se sicer očita lažja disciplinska kršitev, kar pomeni, da ga lahko doleti opomin, v skrajnem primeru pa tudi denarna kazen.