Višja tožilka Dragica Kotnik se je že konec lanskega leta znašla v dveh disciplinskih postopkih, ki jim ni in ni videti konca. Podobno se dogaja tudi s sodniško odločitvijo glede pravnomočnosti sodne preiskave, v kateri se je znašla Kotnikova. Pravnomočna sodna preiskava bi namreč pomenila avtomatičen suspenz razvpite tožilke, ki je med drugim neuspešno, nespretno in sporno vodila pregon policistov v zadevi Baričevič. Policista sta bila na prvi stopnji oproščena, med sojenjem pa je Kotnikova denimo tudi kazensko ovadila sodnico – zaradi obrekovanja in žaljive obdolžitve.

Disciplinsko sodišče združilo dva postopka

Tožilka, ki je nekoč celo vodila oddelek na specializiranem tožilstvu, ki se ukvarja s pregonom policistov, se je po neuradnih podatkih v prvem disciplinskem postopku znašla prav zaradi domnevne izdaje tajnih podatkov v zadevi Baričevič. V drugem disciplinskem postopku pa naj bi šlo za sumljive okoliščine, v katerih je umaknila obtožni predlog zoper nekdanjega komandirja blejske policijske postaje Milana Karbo, ki ga je tožilstvo preganjalo zaradi domnevne prodaje ponarejene vinjete. Protikorupcijska komisija je zaznala sum korupcije, saj je Karbo zastopal odvetnik iz odvetniške pisarne Francija Matoza, prav Matoz pa je med hišno preiskavo pri tožilki (zaradi izdaje tajnih podatkov) zastopal Kotnikovo. Pregon Karbe se je po dogovoru z njegovo obrambo slaba dva tedna po hišni preiskavi na tožilkinem domu končal s poravnavo v obliki donacije 300 evrov pediatrični kliniki in umikom obtožnega predloga.

Disciplinska tožilka na vrhovnem tožilstvu Barbara Knol Drobnič nam je včeraj pojasnila, da je disciplinsko sodišče marca oba postopka združilo, disciplinske obravnave pa v šestih poskusih ni bilo mogoče izpeljati. Na prvi obravnavi v začetku maja je Kotnikova zahtevala izločitev članice disciplinskega senata, a je njeno zahtevo kasneje predsednik disciplinskega sodišča zavrgel. Čez štiri dni je tožilka odšla na bolniško, s katere se še ni vrnila, tako da so vse nadaljnje obravnave odpadle. Podatki o razlogih za tako dolgotrajen bolniški dopust sodijo med varovane osebne podatke, zato dodatnih pojasnil na tožilstvu ne dajejo.

Sodna preiskava še ni pravnomočna

Kotnikovi poleg disciplinskih ukrepov grozi tudi neposredni suspenz, saj se je skupaj z nekdanjim novinarjem Slovenskih novic in portala Požareport Mitjo Lomovškom znašla tudi v sodni preiskavi, v kateri tožilstvo Kotnikovi očita izdajo tajnih podatkov, Lomovšku pa zlorabo osebnih podatkov v zadevi Baričevič. Sodna preiskava že poteka, vendar sta se oba nanjo pritožila. Če bodo preiskavi prikimali tudi višji sodniki, čaka Kotnikovo, ki jo je v preteklosti rada podprla največja opozicijska stranka SDS, avtomatičen suspenz.

Zdravstveni zapleti Kotnikove so tudi v tem postopku že odigrali manjšo vlogo, saj so morali zaradi njenega slabega zdravja na okrožnem sodišču prestaviti zaslišanje pred preiskovalnim sodnikom. Do zapleta zaradi tožilkinega zdravja je prišlo tudi med sojenjem oproščenima (sodba še ni pravnomočna) policistoma v zadevi Baričevič, med katerim je tožilka Kotnikova razvila celo teorijo o umoru pokojnega ljubljanskega zdravnika Saša Baričeviča, ki so ga na dvorišču njegove hiše do smrti pogrizli psi. Sredi sojenja je namreč dan pred razpisano obravnavo poskusila izločiti sodnico, po hitri zavrnitvi (o tem odloča predsednica sodišča) pa je nato sporočila, da na obravnavo ne more zaradi zdravstvenih težav.