Svojčas je bila ameriška Nacionalna varnostna agencija (NSA oziroma National Security Agency) tako skrivnostna, da si je državni uslužbenci niso upali omenjati v javnosti, njena kratica NSA pa je v šalah pomenila No Such Agency, prevedeno »ni take agencije«.

Časi so se krepko spremenili, razvpiti ameriški žvižgač Edward Snowden pa je poskrbel za to, da bo NSA kmalu National Stripped Agency, torej »nacionalna razgaljena agencija«, vsaj kar zadeva njeno zelo dvomljivo delovanje. Nemška revija Der Spiegel je v najnovejši številki postregla z razkritji, da je NSA kršila vsa mednarodna pravila in prisluškovala sedežu Združenih narodov v New Yorku. Uspelo ji je vdreti v interni sistem videokonferenc svetovne organizacije in dekodirati sporočila, kar še zdaleč ni tehnični problem ZN, ampak neposredna kršitev veljavnih sporazumov, po katerih so se ZDA obvezale, da ne bodo izvajale nobenih tajnih operacij na sedežu svetovne organizacije.

NSA je po navedbah Der Spiegla v notranji konferenčni sistem ZN uspelo prodreti pred letom dni, v zgolj treh tednih pa ji je uspelo dekodirati šifrirni sistem. Iz internih dokumentov, ki jih navaja nemški tednik, je razvidno, da je pri vohunjenju v ZN ameriška NSA zalotila tudi kitajsko tajno službo, najbolj šokantno pa je razkritje, da je sama vzpostavila celovit vohunski sistem nad misijo Evropske unije, ko se je ta lani septembra preselila v nove prostore na Tretji aveniji. Tam se veleposlaniki 28 držav EU srečujejo vsak torek ob deveti uri in utirajo skupno evropsko zunanjo politiko za diplomatska srečanja v bližnji palači ZN ob Vzhodni reki. Uradnega odprtja so se udeležili predsednik evropske komisije José Manuel Barroso, predsednik sveta EU Herman Van Rompuy in generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, nepovabljena pa tudi NSA, ki si je že zagotovila tlorise in druge podrobnosti nove evropske misije, vključno z razporeditvijo podatkovnih enot, ter ves vohunski projekt shranila pod šifro »Apalachee«.

Predsednik Obama je pred dvema tednoma tako rekoč prisegel, da je vsa dejavnost NSA usmerjena zgolj k preprečevanju teroristične dejavnosti. Der Spiegel upravičeno sprašuje, ali prisluškovanje v palači Združenih narodov ter na misiji EU pri svetovni organizaciji sodi v ta okvir ali pa gre za mnogo širše ambicije. Za programe, kot so »Dancingoasis«, »Oakstar« in »Prism«, je možno dokazovati, da preprečujejo teroristične napade, trgovino z mamili in drug organiziran kriminal, a v svojih nedrih skrivajo tudi tradicionalno vohunjenje za tujimi vladami, med katerimi nemški tednik omenja dve, povezani z NSA, in sicer »Blarney« in »Rampart-T«. de, agencije