Diskriminatorna kadrovska politika?

Poslanka SDS Sonja Ramšak je ministra za obrambo Romana Jakiča v poslanskem vprašanju opomnila, da so bili poslanke in poslanci v začetku julija s strani pristojnega sindikata seznanjeni s tem, da v Slovenski vojski prihaja do odpuščanja poklicnih pripadnic, med njimi tudi mater z majhnimi otroci in nosečnic.

Odpuščanje naj bi potekalo tako, da se poklicnim vojakinjam in vojakom ne podaljša pogodbe o zaposlitvi, je pojasnila Ramšakova. Ob tem je spomnila, da je minister pred časom zagotovil, da odpuščanja v vojski ne bo. Ministra je zato povprašala po številu prekinjenih oziroma odpovedanih pogodbah o zaposlitvi.

Minister Jakič je potrdil, da je od sindikata vojske, obrambe in zaščite tudi sam prejel zahtevo za pojasnilo glede domnevnega odpuščanja pripadnic, ki naj bi temeljilo na diskriminatorni kadrovski politiki. Kot je poudaril, pa za takšno kadrovsko politiko ni nikakršnega razloga.

Pojasnil je, da so bila s kadrovskim načrtom Slovenske vojske določena temeljna izhodišča kadrovske politike. Ta naj bi zagotovila ustrezen razvoj organizacije in kariernih poti pripadnikov, izboljšala kadrovsko strukturo in zagotovila ustrezno popolnjenost vojske.

Preoblikovanje vojske

Po besedah ministra je kadrovska politika vojske letos usmerjena v proces njenega preoblikovanja. S kadrovskim načrtom pa se določa tudi politika podaljševanja pogodb. Tako se pogodbe o zaposlitvi pripadnikom podaljšujejo tudi ob upoštevanju potreb službe in ob upoštevanju povprečja službenih ocen zadnjih treh let, je povedal Jakič.

Pogodba o zaposlitvi je bila sicer po besedah Jakiča od začetka leta do 30. junija letos podaljšana 254 pripadnicam in pripadnikom Slovenske vojske. Medtem pa 41 pripadnicam in pripadnikom med od začetka leta do 5. julija pogodb niso podaljšali. Od tega je bilo devet pripadnic ter 32 pripadnikov Slovenske vojske, glavni razlogi za nepodaljšanje pa so bili po besedah Jakiča varnostni zadržki, službene ocene, zdravniški razlogi ali lastna želja.

Minister je odgovarjal tudi na vprašanje poslanca SDS Roberta Hrovata, ki so ga zanimali načrti ministrstva v zvezi z ustanovitvijo višje gasilske šole. Jakič je pojasnil, da bi ta šola lahko začela delovati leta 2014, pri čemer pa bodo pred tem med drugim preverili, ali bi bilo med poklicnimi gasilci za to dovolj interesa.