Na jutrišnji seji mandatno-volilne komisije (MVK) se obeta burna razprava. Poslanci bodo vnovič razpravljali o članih sveta Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO) Matjažu Juhartu in Vladimirju Peganu, na sejo pa sta povabljena tudi predstavnika komisije za preprečevanje korupcije (KPK) in Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), da predstavita argumente v prid njune razrešitve oziroma imenovanja.

»Na hitro so spremenili statut društva«

Kot smo v Dnevniku že poročali, je KPK odločila, da sta bila člana, ki ju je predlagal NSIOS, imenovana v nasprotju z zakonom o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije, zato je MVK tudi sprejela sklep o predlogu njune razrešitve, ki ga mora potrditi še DZ. Omenjeni zakon namreč določa, da člani sveta FIHO ne morejo biti tisti, ki so odgovorne osebe oziroma zastopniki v organizacijah, ki izpolnjujejo pogoje za kandidiranje za sredstva fundacije: Juhart je sekretar Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije, Pegan pa tajnik Zveze društev vojnih invalidov Slovenije.

Po mnenju pomočnika predsednika KPK Bećirja Kečanovića je NSIOS tisti, »ki je v postopku kandidature članov nastopal kot kvalificiran, a očitno neverodostojen predlagatelj«. »Če je kdo komu od imenovanih članov sveta FIHO povzročil škodo, je to izključno NSIOS, ker je poslance pristransko obveščal o spornih okoliščinah imenovanja le pri eni kandidatki. Če bi bil verodostojen predlagatelj, bi jih korektno obvestil o istih okoliščinah pri vseh kandidatih,« poudarja Kečanović. Spomnimo, da je bila tajnica Zveze društev slepih in slabovidnih Azra Saražin iz istih razlogov izločena že iz postopka obravnave predlogov imenovanja članov sveta FIHO. Namesto nje je bil po Kečanovićevih besedah izbran in imenovan tajnik Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Koper Drago Šajn, ki je bil v času kandidature »tako s pravnega vidika kot statutarno« v enakem statusu kot izločena kandidatka. »Ko so bili na to dejstvo opozorjeni, so na hitro spremenili statut društva v delu, ki je urejal status njihovega tajnika kot zastopnika društva. Pri tem so tako hiteli, da so kršili celo zakon o društvih, zaradi česar je pristojni inšpektorat uvedel prekrškovni postopek,« opozarja pomočnik predsednika KPK.

Od talcev nedorečenih postopkov do talcev različnih interpretacij

Četudi je KPK do svojih ugotovitev prišla tudi na podlagi statutov obeh društev, pa so v NSIOS prepričani, da niti Juhart niti Pegan nista odgovorni osebi oziroma zastopnika svojih organizacij. Pred jutrišnjo sejo MVK, ki naj bi se je udeležil predsednik Boris Šuštaršič, pričakujejo, »da se v pravni državi, kakršna je tudi Republika Slovenija, nad nedolžnimi državljani ne izvaja sankcij ali drugih kazenskih ukrepov«. »Breme dokazovanja je na tistemu, ki zmotno vztraja pri interpretaciji, da sta Juhart in Pegan zastopnika svojih organizacij, in gospod Kečanović, razen lastnega subjektivnega mnenja, za to ni podal nobenih pravno ali drugače utemeljenih dokazov,« so prepričani v NSIOS.

Član MVK Matej Tonin zato poudarja, da so poslanci v tem primeru talci nedorečenih postopkov. »Dobili smo obsežne obrazložitve, tako da bomo zdaj še talci različnih interpretacij. Prizadeta gospoda bosta na eni strani pojasnjevala, da nimata vpliva v svojih organizacijah, in bosta imela za to argumente, na drugi strani pa vsak zdravorazumski argument govori o tem, da neki vpliv na delovanje organizacije zagotovo imaš, če zasedaš v njej določeno funkcijo,« poudarja poslanec NSi. Po njegovih besedah se bodo zato poslanci znašli v zelo nenavadni situaciji, saj bodo morali arbitrarno presojati o tem, komu bolj verjeti. »Če pa ne bomo odreagirali, bomo javnosti sporočili, da se požvižgamo na KPK,« je še včeraj povedal Tonin.

Dodajmo še, da je protikorupcijska komisija DZ in MVK seznanila tudi s sodbo vrhovnega sodišča, da NSIOS nima pravne subjektivitete. »Glede na vsa navedena dejstva bi bilo po mojem osebnem prepričanju edino pravilno in korektno, da se postopek v tem delu v celoti ponovi, NSIOS pa kot neobstoječi pravni subjekt izključi iz kandidacijskega postopka. Menim, da ni nobene utemeljene podlage, da bi na tak način še naprej omejevali pravico invalidskih organizacij, ki so povsem samostojni in legalni pravni subjekti, da svoje kandidate predlagajo same,« opozarja pomočnik predsednika KPK, ki se bo tudi udeležil jutrišnje seje MVK.