Poslanec SDS Andrej Šircelj ostaja neizvršni direktor in predsednik upravnega odbora Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), pa čeprav mu zakon o poslancih članstvo v nadzornih odborih gospodarskih družb prepoveduje. Izjemo, kot je Šircelj pojasnil včeraj, namreč dovoljuje zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank.

Ta vsebuje določilo, po katerem za neizvršne direktorje DUTB ne veljajo določbe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki poklicnim funkcionarjem prepovedujejo opravljanje dejavnosti upravljanja, nadzora ali zastopanja v gospodarskih družbah. In čeprav zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank ne govori o izjemah od uporabe zakona o poslancih, je očitno prvi povozil tudi določilo slednjega, ki pravi, da poslanec ne sme biti član nadzornega odbora gospodarske družbe.

Izjema namenjena zaupniku finančnega ministra

Spomnimo, da je v zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank izjemo od zakona o integriteti vnesel nekdanji minister za finance Janez Šušteršič. Odločitev, da direktorji slabe banke ne bodo podvrženi zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije, so sicer že predstavniki evropske komisije, Mednarodnega denarnega sklada in Evropske centralne banke označili za neupravičeno, motilo pa jih je tudi, da so lahko neizvršni direktorji slabe banke člani političnih strank. Nekdanji finančni minister Šušteršič izjeme sicer ni vnesel zato, da bi lahko v upravnem odboru DUTB sedeli poslanci, ampak zato, da bi lahko imel finančni minister, pristojen za sanacijo bank, v upravnem odboru slabe banke svojega državnega sekretarja. »Minister mora imeti pri tako pomembnem projektu neposredno možnost spremljanja, kaj se dogaja,« nam je Šušteršič pred časom pojasnil razlog za to, da so funkcionarji, kamor sodijo državni sekretarji, lahko neizvršni direktorji DUTB. Šušteršič je želel med neizvršne direktorje DUTB imenovati svojega državnega sekretarja Dejana Krušca, v kar vlada Janeza Janše takrat ni privolila, je pa nato imenovala Širclja, ki je takrat po odhodu Šušteršiča s finančnega ministrstva dejansko opravljal funkcijo državnega sekretarja.

Ministrstvo: Zakonodaja bo po potrebi spremenjena

Po zamenjavi vlade se je Šircelj vrnil v poslanske klopi in glede na navedeno bi pričakovali, da bo možnost za imenovanje svojega državnega sekretarja zdaj dobil novi finančni minister Uroš Čufer, a vse kaže, da se mu Šircelj ne namerava umakniti. V skladu z zakonom o ukrepih za krepitev stabilnosti bank je neizvršne direktorje sicer domala nemogoče zamenjati, a ni nujno, da ne bodo na ministrstvu zakona spremenili. Sodeč po pojasnil ministrstva za finance bodo po prenosu prvega svežnja slabih terjatev začeli pripravo sprememb zakona, zato da bo delovanje bolj optimalno.

Sicer pa Šircelj ni edini član ožje ekipe ministrstva za finance pod Janševim vodstvom, ki je »pristal« v DUTB. Sekretarka upravnega odbora DUTB je namreč postala Alenka Deutsch, ki je po odhodu Šušteršičeve ekipe z ministrstva za finance prevzela vodenje kabineta finančnega ministrstva. Na finančnem ministrstvu je bila Deutscheva zaposlena od 7. februarja do 20. marca letos, ko je po dobrem mesecu dni ob zamenjavi oblasti ministrstvo zapustila, pa ji je pripadla tudi odpravnina v višini treh osnovnih plač ali več kot 7000 evrov bruto. V DUTB, kjer imajo poleg treh izvršnih direktorjev (DUTB ima še štiri neizvršne direktorje) trenutno zgolj še dve zaposleni, so nam pojasnili, da je bil za delovno mesto, ki ga je zasedala Deutscheva, v začetku aprila objavljen razpis. Deutschevo, sicer članico nadzornega odbora SDS, so na DUTB zaposlili le nekaj dni kasneje, natančneje 22. aprila.