Kot so v Dursu zapisali v sporočilu za javnost, tudi med državljani zaznavajo vse več zavedanja, da je za izboljšanje situacije v državi potrebna tudi njihova aktivna vloga. »Pošiljanje MMS s fotografijami prejetih računov je eden od možnih načinov aktivne vloge posameznika, in sicer tako, da vedno zahteva račun, ga tudi vzame in če želi, pošlje fotografijo računa davčni upravi,« dodajajo. Potrošniki lahko MMS brezplačno pošljejo na mobilno številko 051 241 241.

Durs je v letu 2012 v naknadnem nadzoru, med drugim tudi v projektu nadzora sive ekonomije, ugotovil za slabih 270 milijonov evrov dodatnih obveznosti, zato si je kot ključna cilja postavil spodbujanje prostovoljnega in pravilnega izpolnjevanja davčnih obveznosti ter obvladovanje sive ekonomije. »Kljub mnogim aktivnostim davčne uprave in drugih pristojnih organov ne moremo mimo dejstva, da je utajevanja davkov in sive ekonomije v Sloveniji preveč. Za pravilno izpolnjevanje davčnih obveznosti in obvladovanje sive ekonomije je zelo pomembno tudi zavedanje vseh državljanov, da je neplačevanje davkov naš skupni problem in da moramo vsi storiti nekaj zato, da bo vsak plačal toliko davka, kolikor je predpisano,« so zapisali in pri tem opozorili, da tisti, ki pošteno plačujejo vse obveznosti, plačujejo več zaradi tistih, ki svojih obveznosti ne izpolnjujejo.

Surs: Siva ekonomija v letu 2010 znašala 8,3 odstotka BDP

Pred nekaj dnevi so iz statističnega urada sporočili, da je siva ekonomija v Sloveniji, merjena z dodano vrednostjo, leta 2010 znašala 2,855 milijarde evrov oz. 8,3 odstotka BDP. Celotni popravki zajetja v BDP so leta 2010 znašali 3,472 milijarde evrov ali 9,8 odstotka BDP.

Napačno poročanje in izogibanje registraciji sta glavna tipa nezajetja podatkov, ki sta zanimiva s stališča utaje davkov. Pojem sive ekonomije se v Sloveniji skoraj brez izjeme navezuje na davčne utaje oziroma na tisti del gospodarskih aktivnosti, za katere subjekti ne plačujejo davkov in prispevkov. Preberite več ...