Bila je to črna sreda za organizatorje Wimbledona. V le nekaj urah je svoj nastop odpovedalo ali končalo sedem nastopajočih. Hrvat Marin Čilić, Belorusinja Victoria Azarenka, Američan John Isner, Kazahstanka Jaroslava Švedova, Čeh Radek Štepanek, Belgijec Steve Darcis ter Francoz Jo-Wilfried Tsonga.

Skupaj z Victorio Azerenko so trpeli vsi, ki so si ogledali njen dvoboj prvega kroga proti Portugalki Marii Joao Koehler. Po lastnem servisu je skušala ujeti povratni udarec Portugalke, toda na mestu ji je raztegnilo obe nogi, zato si je poškodovala koleno. Ob padcu je zakričala tako glasno kot še nikoli, čeprav velja za najbolj glasno igralko v karavani. Azarenka je nato uspela stisniti zobe, da je dobila dvoboj prvega kroga, a za nadaljevanje Wimbledona nima več moči. »Imam nekakšno modrico na kosti. Natančnega izraza za to poškodbo ne poznam. Dobro je vsaj to, da niso poškodovane kite in vezi, kar je edina pozitivna novica. Poskušali smo storiti vse, a v dveh dneh se čudežev na da storiti,« je bila žalostna Victoria Azarenka.

»Igrišče ta dan zagotovo ni bilo dobro. Moja tekmica je prav tako dvakrat padla, tudi nekateri drugi igralci pa so imeli težave s padci,« se je pritoževala Azarenka. »Ne vem, ali je bil problem v travnati podlagi ali v vremenu. Dobro bi bilo, če bi odgovorni ugotovili, kaj je narobe, da se padci ne bi več ponavljali. Sama vem, da nisem naredila prav nič narobe, a kljub temu se moram od turnirja posloviti že po prvem krogu.«

Padel je tudi Belgijec Steve Darcis, toda v izjemni predstavi, ko je senzacionalno izločil Rafaela Nadala, ni čutil bolečin. Te so ga po rami pobožale šele nekaj ur kasneje. »Padel sem v sredini prvega niza, toda takrat me še ni bolelo. Drugače je bilo, ko sem prišel v hotelsko sobo. Rama me je tako bolela, da nisem mogel spati vso noč. Naslednji dan sem obiskal številne fizioterapevte in zdravnike, toda niso mi mogli pomagati,« je dela Steve Darcis. »Servirati ne morem, enako velja za udarce na forehand strani. Sploh ne morem udariti žogice. Ne bi imelo smisla, da bi prišel na igrišče, nato pa predal dvoboj po dveh odigranih igrah. Žal mi je, saj sem tukaj odigral najboljši dvoboj v karieri.«

Ker je število padcev, poškodb in odpovedi čez dan le še naraščalo, so strokovni komentatorji na britanskem BBC iskali razloge za nenavadno dogajanje. »Bil sem že na ogromno turnirjih za grand slam, a še nikoli nisem videli toliko odpovedi. Neverjetno. V preteklosti niti slučajno ni bilo toliko poškodb. Glavna tema pogovorov je trava, kjer je delo nog in stabilnost izjemnega pomena. Andy Murray na travi dobro igra, saj naredi kratek prvi korak, zato je bolj stabilen, kot če bi imel dolg prvi korak. Če je trava nizko pokošena, zelo drsi,« je modroval priznani ameriški trener Nick Bollettieri.

Pod plazom kritik so se znašli organizatorji in skrbniki igrišč, ki pa jim je v bran stopil nekdanji britanski igralec Tim Henman: »Igrišča so enaka kot vsako leto. Nenavadno je, kako se vse poškodbe dogajajo ravno letos. Tudi mene zanima, zakaj igralci letos tako velikokrat padejo, saj so igrišča zagotovo fantastično pripravljena.«

Do besede je prišel tudi nekdanji prvak Wimbledona Richard Krajiček. »Morda so igralci po peščeni sezoni pozabili, kako se igra na travi. Ko je trava še zelena, je zelo spolzka. Lahko imaš le malce smole in si hitro na tleh. Pomembno je tudi, da igralec zna pasti. Sam sem si denimo pomagal s karatejem, da se pri padcih nisem poškodoval.« Svoj pogled je podal še Boris Becker: »Igralci po dolgi peščeni sezoni premalo igrajo na travi, preden se začne Wimbledon. Imajo le dva tedna, a še tega ne izkoristijo vsi. Igralci bi zagotovo morali več pozornosti posvetiti spremembi podlage.«

Ko se je zdelo, da se bo bizaren dan končal z izpadom Marije Šarapove proti 131. igralki Michelle Larcher De Brito iz Portugalske, pa je za nov šok poskrbel Ukrajinec Sergej Stahovski, ki je izločil Rogerja Federerja.