Skupina držav proti korupciji (Greco) je namreč v poročilu, ki je bilo objavljeno v četrtek, opozorila, da Slovenijo čaka še veliko dela na področju izobraževanja o integriteti in konfliktu interesov, pa tudi na področju boljšega izvajanja zakonodaje s področja preprečevanja korupcije.

Ob tem sta tako komisija za preprečevanje korupcije kot Transparency International Slovenia - Društvo Integriteta opozorila, da Slovenija ni uresničila še niti priporočil Greca izpred nekaj let.

V Društvu Integriteta so med drugim aprila predstavljene predloge sprememb omenjenih zakonov ocenili kot pomanjkljive, do notranjega ministrstva pa so bili kritični tudi zato, ker jim ni odgovorilo na njihova priporočila, prav tako pa predstavnikov društva ni pozvalo na pogovor.

Ministrstvo danes v odzivu pojasnjuje, da so v času enomesečne javne razprave in medresorskega usklajevanja prejeli številne pripombe. Te je že usklajevalo na sestankih v preteklem tednu, denimo s predstavniki Komisije za preprečevanje korupcije in Računskega sodišča RS, hkrati pa preučujejo in usklajujejo tudi vse ostale pripombe, ki so jih prejeli tako tekom javne razprave kot tudi medresorskega usklajevanja.

Oba zakonska predloga je ministrstvo sicer v enomesečno javno razpravo posredovalo 19. aprila, od Društva Integriteta pa so pripombe prejeli 24. maja.

Kljub časovni stiski je nekatere pripombe društva k predlaganim spremembam zakonov po mnenju ministrstva že mogoče upoštevati. Če bodo ostala še določena odprta vprašanja, pa bo pristojna služba ministrstva predstavnike društva vsekakor pozvala k usklajevanju, so zagotovili v današnjem sporočilu za javnost.