Predstavniki misije IMF v Srbiji so danes ocenili, da ukrepi za uravnoteženje javnih financ, ki jih načrtuje Beograd, predstavljajo korak naprej. Med njimi so posebej pohvalili predvideno uskladitev davka na dohodek in stopnje prispevkov za socialno zavarovanje.

A trenutno načrtovani ukrepi po mnenju predstavnikov sklada ne bodo dovolj, da bi lahko Srbija proračunski primanjkljaj znižala na vzdržno raven in popravila trend zviševanja javnega dolga, poroča srbska tiskovna agencija Beta.

Tveganja naj bi prinašala državna jamstva za dolgove več državnih podjetij in druge "kvazifiskalne operacije".

V IMF zato srbski vladi predlagajo sprejem dodatnih ukrepov, med drugim uveljavitev novih davkov. Poleg tega svetujejo zvišanje znižane stopnje davka na dodano vrednost (DDV) z osem na 10 odstotkov.

Uravnoteženje javnih financ z zmanjšanjem porabe

Uravnoteženje javnih financ mora biti po njihovih navedbah osredotočeno na brzdanje javne porabe, srednjeročni cilj pa mora biti zmanjšanje razkoraka za plače v javnem sektorju in pokojnine. V tej luči bi bil dobrodošel register zaposlenih v državnih službah, so menili.

V zvezi z denarno politiko srbske centralne banke so poudarili, da jo velja ublažiti le, če bo prišlo do javnofinančne konsolidacije.

Finančni sistem Srbije je stabilen, nedavno dogajanje v državnih bankah pa vendarle kaže na nujnost strategije za državne banke.

V IMF so opozorili, da je gospodarski položaj države slab. Potem, ko je srbsko gospodarstvo med letoma 2010 in 2011 beležilo skromno okrevanje, je lani zaradi suše, zaprtja železarne v Smederevu in recesije v območju evra znova zdrsnilo v recesijo.

Možna dvoodstotna gospodarska

Država bo letos lahko sklenila z dvoodstotno gospodarsko rastjo, če bo proizvodnja italijanskega proizvajalca avtomobilov Fiat še naprej močna in če bo kmetijstvo izpolnilo zastavljene cilje.

V tej luči v skladu Srbiji svetujejo, da model razvoja gradijo na izvozu ter sprejmejo strukturne reforme in v tem smislu zmanjšajo javni sektor. Ker je poslovno okolje slabo, bi moral Beograd poenostaviti zakone in druge predpise, potrebne pa so tudi spremembe delovne zakonodaje.

So pa v IMF pozdravili namero vlade glede privatizacije in korporatizacije javnih podjetij.