Doktorsko delo Leva Vidmarja posega na področje teoretične fizike trdne snovi, ki je v žarišču tovrstnih raziskav. Že v času dela na doktoratu je prejel vabilo na podoktorski študij na Ludwig-Maximilians-Universität v nemškem Münchnu, kjer dela od 1. maja lani z dvoletno podporo Humboldtove štipendije.

Jernej Jorgačevski je v svojem doktorskem delu proučeval proces, ki v celicah z jedri omogoča uravnavanje površine membrane in s tem procese izločanja hormonov in kemičnih prenašalcev. Med drugim je uporabil najnaprednejše fiziološke raziskovalne metode, med drugim elektrofiziološke metode in eno najnovejših tehnik visokoločljivostne optične mikroskopije.

Naloga Marka Sedlačka je bila, da prouči parametre, ki so ključni za pripravo površin, da bi se trenje med delovanjem naprav zmanjšalo na najnižjo možno vrednost. Dokazal je, da lahko zmanjšamo trenje gibajočih se elementov strojev in naprav tudi do 40 odstotkov, če na kontaktne površine vdelamo vdolbinice, ki imajo ustrezno gostoto in obliko.

Zlati znak Jožefa Stefana podeljujejo avtorjem doma in v tujini najodmevnejših doktoratov, ki so bili podeljeni v Sloveniji v preteklih treh letih iz naravoslovno-matematičnih, tehniških ved in ved o življenju. Nagrade podeljujejo ob obletnici rojstva Jožefa Stefana.

S priznanji želijo mlade spodbuditi k še večji zavzetosti na znanstvenoraziskovalnem področju, kar je tudi svojevrsten poziv odgovornim ljudem v gospodarstvu, da to znanje čim učinkoviteje uporabijo.