Zaradi kompleksnosti obravnavane tematike je bilo že od začetka predvideno, da se bo ta peti krog neposrednega dialoga nadaljeval tudi danes.

Tiskovna predstavnica Ashtonove Maja Kocijančič je po torkovih ločenih pogovorih Dačića in Thacija s predstavniki EU povedala, da bodo tokrat za pogovore namenili več časa, ker Evropska komisija pričakuje napredek v dialogu. Ponovila je tudi, da je vprašanje severa Kosova eno od ključnih vprašanj.

Od rezultata srečanja bo odvisno, ali bodo pred aprilskim poročilom Evropske komisije o napredku držav v dialogu pripravili še kak krog pogovorov, je srbska tiskovna agencija Tanjug izvedela pri virih v Evropski komisiji.

Ashtonova se je ob skupnem kosilu v torek tudi ločeno sešla s Thacijem in Dačićem. Dačić se je sešel tudi z namestnikom ameriškega državnega sekretarja, pristojnim za Zahodni Balkan, Philipom Reekerjem, s katerim se je Thaci sestal že v ponedeljek.

Iz srbske vlade so sporočili, da je Reeker v pogovoru pozitivno ocenil prizadevanja Beograda, da v dialogu s Prištino pride do sprejemljive rešitve, ki bo zagotovila stabilnost v regiji. Znova je tudi izrazil podporo dialogu, ki poteka pod okriljem EU, kot tudi prizadevanjem unije v okviru dialoga.

Dačić je pred torkovimi pogovori povedal, da srbski predlog temelji na ustanovitvi skupnosti srbskih občin na severu Kosova z jasno določenimi pristojnostmi na področju izobraževanja in pravosodja ter na tem, da bodo Srbi sami izbirali svoje oblasti. Ponovil je, da do razpustitve sedanjih vzporednih srbskih institucij na severu Kosovu ne bo prišlo, dokler ne bo dosežen končni dogovor, za katerega bodo zahtevali trdna zagotovila.

Thaci pa je pred pogovori dejal, da se zaveda, da je normalizacija donosov s Srbijo nekaj, »kar dolguje prihodnjim generacijam«, rešitev vprašanja severa Kosova pa je povezal z normalizacijo odnosov v Srbijo.

Thaci se je v torek v Bruslju sestal tudi predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom, predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyem in komisarjem za širitev Štefanom Fülejem. Ti so sporočili, da je »ta teden usodnega pomena za napredek Kosova in Srbije na evropski poti«, pri tem pa konkretne rezultate v dialogu izpostavili kot ključne, navaja Tanjug.

EU je svoje stališče o tem, kako bi morale delovati paralelne institucije na severu Kosova, opredelila v lanskih decembrskih širitvenih sklepih. V njih je strani pozvala, naj na severu Kosova zagotovita strukture, ki bodo transparentno in kooperativno izpolnjevale varnostne in pravosodne potrebe lokalnega prebivalstva ter delovale tako, da bodo zagotovile funkcionalnost enotne institucionalne in administrativne ureditve na Kosovu.

Če želita Srbija in Kosovo junija dočakati odločitev o naslednjem koraku na poti v EU - za Srbijo je to začetek pristopnih pogajanj, za Kosovo pa začetek pogajanj o stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu, ki bi mu odprl vrata na nepovratno pot v unijo - časa za dogovor ni več veliko.

Dogovor bi morali strani doseči do aprilskega poročila Evropske komisije o napredku v dialogu, ki bo podlaga za odločitev članic v juniju. Poleg tega članice pričakujejo, da strani ne bosta le dosegli dogovora, temveč tudi dokazali, da ga izvajata. To pa pomeni, da dogovor v zadnji minuti ne bo dovolj za pozitivne odločitve.