Pentagon namerava občutno povečati število enot, ki skrbijo za spletno varnost. Število »spletnih bojevnikov« se bo tako povečalo kar več kot petkratno. Toda ta strategija se hitro znajde pred oviro, in to je pomanjkanje dovolj usposobljenih kadrov. »Usposobljenih ljudi praktično ni,« je povedal Alan Paller, direktor inštituta SANS, organizacije, ki uri profesionalce na področju računalniške varnosti. »V načrtu je program, ki bo pospešeno zagotovil dovolj veliko število usposobljenih kadrov.«

Hekerji bodo zapolnili praznino

Pentagon je začel izvajati računalniške tabore, natečaje, štipendije in pripravništva za srednješolce in študente. Hkrati so za veterane, ki so se vrnili iz Iraka in Afganistana, vzpostavili sistem programov izobraževanja za strokovnjake za spletno varnost. Tudi vedno večje število fakultet ima programe, ki se usmerjajo v spletno varnost. Kljub vsem tem prizadevanjem pa je še vedno primanjkuje strokovnjakov. Prav zato so se odločili, da rekrutirajo hekerje in tako zapolnijo praznino.

Hekerje potrebujejo tudi CIA in FBI

Vsako poletje največjo konferenco hekerjev na svetu DefCon obiščejo tudi uradniki iz ameriškega obrambnega ministrstva in drugih zveznih agencij, ki med skoraj 10,000 najboljšimi hekerji na svetu iščejo sodelavce, ki bi delali za vlado. Zaposlovanje računalniških hekerjev pa niti najmanj ni lahko, saj so državne službe običajno slabše plačane, poleg tega pa se mora obrambno ministrstvo za največje strokovnjake na področju spletne varnosti boriti še z ministrstvom za nacionalno varnost, CIA in FBI.

Se res obeta spletni Pearl Harbor?

Okrepitev enot, ki skrbijo za spletno varnost je po mnenju nekaterih očiten znak, da se ZDA pripravljajo na spletno vojno. Ministrstvo za obrambo naj bi več mesecev posvetilo definiciji, kaj sploh je spletna vojna ter kdaj in kako odreagirati v konfliktu, kjer je sovražnika težko identificirati. Že lansko jesen je sekretar obrambnega ministrstva Leon E. Panetta izjavil, da se ZDA lahko kmalu obeta spletni Pearl Harbor. V tej vojni bi lahko tuji hekerji samo s klikom na miško povzročili zamujanje potniških vlakov, okužili pitno vodo ali izklopili električno omrežje.

ZDA zaostaja za Kitajsko in Rusijo

Treba pa je poudariti, da ZDA ne igrajo le igro obrambe, ampak so skupaj z Izraelom izvedli tudi kar nekaj spletnih napadov, da bi ohromili jedrski program Irana. Novi strokovnjaki, ki jih bo zaposlil Pentagon, bodo delali tako na tem, da bodo preprečevali napade na državna računalniška omrežja, kot tudi, da bodo izvajali napade na druge države. Države kot sta Rusija in Kitajska sta v smislu spletnega obrambnega sistema precej v prednosti pred ZDA. Rusija je s prvimi programi izobraževanja na področju spletne varnosti začela že leta 1995 in od takrat do danes so izurili že na sto tisoče spletnih strokovnjakov.