»Sploh se ne bo več splačalo pogosto jesti na bone, ker tole je pa res preveč. Za ta denar lahko kupim kruh za ves teden, pa še kakšno dodatno reč. Žalostno, da mi študenti, ki smo nekateri ostali tudi brez štipendij in imamo že tako nizke prihodke, plačujemo toliko višje cene,« se je nad neprijetnim presenečenjem, ki ga je prineslo novo leto – podražitvijo študentske prehrane – na enem izmed spletnih forumov hudovala študentka.

Novi razpis ministrstva za delo, družino in socialne zadeve na področju študentske prehrane, ki je v veljavo vstopil s prvim dnem letošnjega leta in bo veljal dve leti, namreč ni prinesel zgolj obogatenega števila novih ponudnikov, temveč tudi precej višje cene obrokov. Čeprav je subvencija, ki jo prispeva država, letos ostala nespremenjena in znaša 2,63 evra, so se namreč za podražitev odločili skoraj vsi gostinci, ki ponujajo subvencionirano študentsko prehrano. Največja podražitev tako znaša kar 1,89 evra, večina lokalov pa je cene dvignila za manj kot evro.

Podražitev posledica višjih stroškov

V Študentski organizaciji Slovenije potezo gostincev povezujejo s tem, da sta od zadnje podražitve študentskih obrokov minili že dve leti, vmes pa so se podražila osnovna živila. »Povišanje cene študentskega obroka pri nekaterih ponudnikih je posledica tega, da se razpis pripravlja za obdobje dveh let, kar pomeni, da so morali ponudniki do avgusta oblikovati cene, ki potem veljajo do konca leta 2014 in jih v tem času ne smejo spreminjati,« je pojasnil predsednik Študentske organizacije Slovenije Mitja Urbanc. Povprečna cena študentskega obroka je letos tako 5,52 evra, kar je skoraj 50 centov več kot lani, študenti pa morajo v povprečju za topel obrok prispevati 2,89 evra.

Največjo izbiro imajo ljubljanski študenti, saj v prestolnici subvencionirano študentsko prehrano ponuja skoraj 300 gostinskih lokalov, povprečna cena pa se je v zadnjih dveh letih povišala za slabih štirideset centov. Za podražitev v višini štirideset centov, študenti morajo za obrok zdaj odšteti 4,43 evra, so se z novim razpisom odločili tudi pri restavracijah Dabuda in Joe Pena's. »Podražila so se živila, predvsem pa vedno večji strošek predstavljajo komunalne storitve, najemnina in poraba elektrike, prav tako pa ne moremo predvideti, katere storitve se bodo v prihodnjih dveh letih, ko bodo naše cene ostale nespremenjene, še dodatno podražile,« pojasnjuje vodja restavracij Mitja Vidovič, ki se zaveda, da bo zaradi podražitve najverjetneje obisk nekoliko nižji. Urbanc ob tem poudarja, da študentska organizacija nasprotuje kakršni koli dodatni finančni obremenitvi študentov, med katere sodi tudi cena subvencionirane študentske prehrane: »Zato pozivamo vse izbrane ponudnike, naj pri oblikovanju cen upoštevajo trenutne socialne in finančne okoliščine že tako občutljive skupine državljanov, kot so študenti, saj so nekateri ponudniki z dvigom cen pretiravali.«

Za obrok največ sedem evrov

Kritični so tudi v Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani (ŠOU), kjer jih dvig cen ni presenetil, se jim pa zdijo podražitve nekaterih ponudnikov previsoke. »Čeprav je bila porast cen študentskih obrokov pričakovana, saj se te v zadnjih dveh letih niso spremenile, ker so vezane na razpis, se nam zdijo podražitve nekaterih ponudnikov nesprejemljive,« je v sporočilu zapisal minister za socialo in zdravstvo ŠOU v Ljubljani Klemen Balanč in dodal, da je povišanje cen predvsem posledica zmanjšanja števila ponudnikov hitre prehrane, ki so ponujali cenejše obroke, in zvišanja cen nekaterih preostalih ponudnikov. Ti imajo pri oblikovanju cen domala proste roke, saj študentska organizacija in ministrstvo nimata vpliva nad njihovo višino, določena je le najvišja cena obroka, ki ne sme presegati sedmih evrov, od katerih se potem odšteje še subvencija.

Svoje nestrinjanje z novimi cenami so že izrazili tudi nekateri študenti, najglasnejši so študenti fakultet na Kardeljevi ploščadi, ki za danes napovedujejo bojkot Bistroja Šumi, s čimer želijo, kot so zapisali na socialnem omrežju Facebook, kjer je bojkot potrdilo skoraj 370 študentov, izraziti nestrinjanje s podražitvijo in vodilne prepričati, da ceno obroka znižajo.