Ker je vlada znižala RTV-prispevek za pet odstotkov, da bi največja medijska hiša delila usodo preostalih javnih zavodov v državi in da bi državljani na letni ravni privarčevali slabih osem evrov, je Radiotelevizija Slovenija (RTVS) v novo leto vstopila z okrnjeno dopisniško mrežo in z napovedjo ukinitve nekaterih oddaj.

Na odstrelu že ob začetku leta

Med vsebinami, ki jih RTVS namerava letos ukiniti zaradi izpada prihodkov iz naslova RTV-prispevka v višini 4,2 milijona evrov, se je med prvimi znašla radijska oddaja Hotel Romantika, ki je bila namenjena jugoslovanskim manjšinam. Avtor oddaje Esad Babačić poudarja, da gre za nenavadno odločitev, saj vidnejših prihrankov zaradi nizkih produkcijskih stroškov ne bo prinesla. »Medij, ki ugotavlja, da pomeni zmanjševanje naročnine napad nanj, bo za 'nagrado' rezal lastne oddaje in se reševal honorarnih sodelavcev, ki so ustvarjali kakovostne in zanimive vsebine. Tu ni logike, saj bi to pomenilo, da so tisti, ki naj bi ogrožali to hišo, že od nekdaj v njej oziroma da gre za umetne delitve. Domnevam, da so razlogi za to, da morajo nekateri izginiti s programa, nekje drugje,« pojasnjuje dolgoletni honorarni sodelavec RTVS, ki se je zaradi kršenja delovne zakonodaje odločil, da bo pravico iskal na sodišču. Ob tem velja dodati, da je Babačić v nemilost vodstva javnega zavoda padel že lanskega marca, ko je vlada vsem proračunskim porabnikom prepovedala sklepati avtorske pogodbe, saj je takrat oddaja, ki je zaživela oktobra 2011, za teden dni izginila iz etra javnega radia.

Dobra oddaja, ki se je že po letu dni izpela?

Glede na to, da je javni servis še pred dobrim letom veliko stavil na novo radijsko oddajo, ki »je ponujala zavetje vsem, brez razlik in predsodkov«, smo o razlogih za njeno ukinitev povprašali odgovorno urednico prvega programa Darjo Groznik. »So oddaje, ki prihajajo in odhajajo. Presodili smo, da se je oddaja Hotel Romantika, ki je bila avtorsko zelo obarvana, izpela, poslušanost pa se ni dvignila,« nam je svojo odločitev obrazložila Groznikova, a v isti sapi priznala, da je bila Babačićeva oddaja dobra. Ker ima v tem letu na voljo za 102.000 evrov manjši proračun in za 48.000 evrov nižja sredstva za zunanje sodelavce, poudarja, da je bila prisiljena poseči v program. »Najprej se je treba odpovedati nadstandardu oziroma dodani vrednosti,« dodaja odgovorna urednica prvega programa. Čeprav je v programsko-poslovnem načrtu za leto 2013 navedeno, da se bo moral Radio Slovenija odreči nekaterim tradicionalnim oddajam in programskim zvrstem, ki so kot dodana programska vrednost odlikovale programske vsebine, avtorsko pa se pod te oddaje podpisujejo honorarni sodelavci ali pogodbeniki, se ob tem poraja vprašanje, zakaj je bila prva na odstrelu ravno oddaja za manjšine. Po besedah Groznikove so bile namreč do zdaj ukinjene le nekatere večerne glasbene oddaje, medtem ko je bil nočni program skrajšan.

Dodajmo še, da bo Televizija Slovenija (TVS) zaradi finančnih omejitev v zmanjšanem obsegu pripravljala oddaji Mednarodna obzorja in Dosje, ukinila pa bo poročila ob 12. uri. Razvedrilni program TVS bo s pomočjo razpisa poskušal pripraviti novo petkovo večerno oddajo z narodnozabavno glasbo, medtem ko bo oddajo Pogledi Slovenije – pogodba z njenimi avtorji se izteče spomladi – nadomestila oddaja, ki bo temeljila na notranjih kadrih.