Ker so se vsi pokesali in zatrdili, da so zdaj prišli k pameti in da jih ne bo več zaneslo na stran poti, so jo odnesli z milimi kaznimi. Sodnica Romana Gradič je Hribarju zaradi treh velikih tatvin izrekla eno leto in tri mesece pogojne zaporne kazni na štiri leta preizkusne dobe. Joziča je zaradi dveh velikih tatvin obsodila na osem let pogojne zaporne kazni in na dve leti preizkusne dobe, Kača pa zaradi velike tatvine in orožja, ki ga je brez dovoljenj hranil v stanovanju, na 10 mesecev pogojne zaporne kazni in na dve leti preizkusne dobe.

Zoper soobtoženega Milana Luko Grabarja je sodišče uvedlo ločeni kazenski postopek. Tožilstvo mu je namreč med drugim očitalo, da je zanetil požar v čolnarni, vendar tega ni priznal. Njegov odvetnik Marjan Feguš bo na glavni obravnavi prihodnji teden poskušal dokazati, da je leseni objekt celjskih kajakašev zagorel zaradi napake na električni napeljavi in ne zaradi požiga. Čudno se mu je zdelo, da so policisti sprva dognali, da je bil vzrok požara elektrika, kasneje pa so samo na podlagi izjave enega od soobtoženih, češ da se je Grabar pohvalil, da je zanetil požar, spremenili svoje mnenje. Ko bodo Grabarju sodili, bosta Hribar in Jozič zaslišana kot priči.

Spomnimo naj, da je bila škoda na Špici precej velika. Poleg objekta je zgorelo 50 kajakov in vsa preostala kajakaška oprema. Požar je bil za celjske kajakaše hud udarec, vendar so združili moči in ob pomoči številnih sponzorjev na mestu pogorišča zgradili novo, sodobno čolnarno. Dušan Konda, predsednik Kajak kanu kluba Nivo Celje, je včeraj na sodišču vložil premoženjsko-pravni zahtevek v višini 4700 evrov. V tem zahtevku je upošteval samo predmete, ki so bili v objektu in jih je klub izgubil, ker so jih fantje ukradli ali pa so bili uničeni zaradi ognja. Kajakov in same zgradbe v tem zahtevku ni omenjal. Sodnica ni odločila, da morata obtožena povrniti škodo, in je Kondo napotila na pravdo.

Tudi Andrej Rop je včeraj na sodišču dejal, da mu morajo obtoženi povrniti škodo, vendar ni znal povedati, koliko želi imeti. V preiskavi je sicer dejal, da so mu fantje povzročili za najmanj 22 takratnih milijonov tolarjev škode, vendar temu ni verjelo niti tožilstvo. Sodnica je odločila, da je bil plen v prvi noči vreden 1550 evrov, v drugi pa 4433 evrov.

Škodo bo morala obsojena trojica poravnati v roku enega leta po pravnomočnosti sodbe, če pa Andrej Rop s tem ne bo zadovoljen in bo hotel več denarja, ga bo lahko poskusil iztržiti s civilno tožbo.