Nasilni spopadi pred parlamentom

Po ocenah organizatorjev se je samo v Lizboni zbralo okoli 50.000 protestnikov, podobno število naj bi jih demonstriralo tudi v drugem največjem portugalskem mestu Porto. Več tisoč se jih je poleg tega zbralo še v okoli 30 drugih portugalskih mestih. V Lizboni so proteste spremljali tudi nasilni spopadi s policisti pred poslopjem parlamenta, a ranjenih ni bilo.

K protestom so po Facebooku pozvali študentje in umetniki, podprli pa so jih tudi levo usmerjene stranke in največji portugalski sindikat CGTP. Na shodih so se vili napisi, kakršna sta "Stop socialnemu terorizmu" in "Država bo kmalu kradla mrtvim". V kraju Aveiro je bil en protestnik huje ranjen, ko se je protestno zažgal.

Pritiski na desnosredinsko vlado Pedra Passosa Coelha se krepijo, potem ko je glavna opozicijska Socialistična stranka odrekla podporo "nemoralnim" varčevalnim ukrepom vlade in ji celo zagrozila z vložitvijo nezaupnice.

(Foto: AP)

Portugalska pod budnim očesom mednarodnih posojilodajalcev

Potem ko je lani prejela 78 milijard evrov težak paket tuje pomoči, je Portugalska pod budnim očesom mednarodnih posojilodajalcev, ali ustrezno uresničuje obljubljene varčevalne ukrepe in reforme. Zaradi teh ukrepov se je portugalsko gospodarstvo v drugem četrtletju letos skrčilo za 1,2 odstotka, v celem letu pa naj bi se za kar tri odstotke.

Vlada je med drugim napovedala povečanje socialnih prispevkov za delavce ter po drugi strani zmanjšanje prispevkov delodajalcev, s čimer naj bi pospešila odpiranje novih delovnih mest, saj je brezposelnost kar 15-odstotna.

Na desettisoče ljudi se je v soboto na protestih proti varčevalnim ukrepom zbralo tudi na protestih v Madridu in drugod po Španiji. V središče prestolnice so se pripeljali z več tisoč vlaki iz vseh delov države, bilo naj bi jih kar 65.000. Proteste sta organizirala največja španska sindikata CCOO in UGT ter kakih 150 manjših organizacij.

Španski sindikati želijo doseči referendum o ukrepih, ki jih je predlagala španska konservativna vlada Mariana Rajoya. Po mnenju sindikatov so v nasprotju s tistim, kar je Rajoy obljubljal pred lanskimi volitvami. Vlada je julija med drugim delavcem odpravila božičnice, povišal se je prometni davek, pomoč za brezposelne pa se je zmanjšala - in to v državi s skoraj 25-odstotno brezposelnostjo.