Novo socialno zakonodajo bi preložili za pol leta ali kar za celo leto, je povedal Dušan Semolič in poudaril, da je proti uvajanju tržnih mehanizmov v socialo, pri čemer ima v mislih predvsem vračljivost pomoči ob dedovanju prejemnika. Priprave na novo zakonodajo so v sklepni fazi, je v izjavi za javnost povedal generalni direktor direktorata za socialne zadeve na ministrstvu Davor Dominkuš.

Lukič je opozoril, da otroški dodatek ne bo več temeljni dohodek za družine, saj se meja za njegovo prejemanje spušča na otrokovih 18 let. Opozoril je na raziskavo Umarja, po kateri naj bi bilo po njegovem kar 91.522 otrok po novem brez otroškega dodatka. Dodal je še opozorila Dijaške organizacije Slovenije, da bo brez državnih štipendij ostalo 18.000 mladoletnih dijakov, ki jim bo štipendija mirovala. Lukiča skrbi tudi potek dela na centrih za socialno delo. Že tako so kadrovsko podhranjeni, je dodal Andrej Zorko, novega računalniškega programa še ne poznajo, zaradi povečanega obsega dela pa se jim obetajo zamude pri odločbah. A Lukič opozarja, da se bo povečal tudi obseg administrativnega dela za strokovne delavce, in sicer zaradi pritožb vseh, ki po novem denimo ne bodo upravičeni do denarnih socialnih pomoči.

Po Dominkuševih besedah bodo do vključno januarja vsi delavci, ki bodo delali z novo zakonodajo, končali izobraževanje. pe, sta