Na njem bo predvidoma zapisan verz Otona Župančiča "Domovina je ena, nam vsem dodeljena, in eno življenje in ena smrt" ter letnice vojn in povojnih pobojev: 1914-1918, 1941-1945, 1945-1953 ter 1991. Predsednica projektne skupine za postavitev spomenika dr. Spomenka Hribar je na včerajšnji predstavitvi projekta dejala, da bo pomen spomenika simbolen. "Ko bi bil spomenik postavljen, bi bila na simbolni ravni vzpostavljena paradigma odnosa do preteklosti in hkrati odnosa med nami, živimi, v prihodnosti." Komisija, ki jo poleg Hribarjeve sestavljajo cerkveni dostojanstvenik dr. Janez Gril, ljubljanski arhitekt in podžupan dr. Janez Koželj, poslanca Miran Potrč in Franc Žnidaršič, gledališka umetnica Meta Hočevar ter teolog, slavist in pisatelj Peter Kovačič Peršin, je lokacijo izbrala po kriteriju dostopnosti javnosti ter primernosti za državniška opravila, kot je polaganje vencev. Namestnik generalne sekretarke ministrstva za delo, družino in socialne zadeve Uroš Prikl je povedal še, da je bil najboljši ponudnik za izdelavo idejne rešitve že izbran, cena projekta pa bo 21.000 evrov. Do zaključka redakcije nam ministrstvo imena ponudnika ni posredovalo. "Za zdaj še čakamo na potrditev ministrstva za finance, da bi z izbranim ponudnikom sklenili pogodbo," je povedal Prikl. Poudaril je, da gre za nacionalni projekt, ki ga predvideva zakon, zato od ministrstva za finance pričakuje skorajšnjo potrditev. Po tem bo šele mogoče govoriti o obliki spomenika, njegovi višini in materialu, iz katerega bo zgrajen. Iz informacij, ki smo jih dobili na ministrstvu, je mogoče razbrati, da je bil med najpomembnejšimi kriteriji za izbiro ponudnika nizka cena. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve sicer postavitev spomenika načrtuje v letu 2012.

Na Dnevniku smo za mnenje o postavitvi spomenika prosili večino vidnejših političnih strank, ki kandidirajo na decembrskih volitvah. Večina med dvanajstimi strankami, ki so odgovorile, se s postavitvijo spomenika pod opisanimi pogoji strinja. Nasprotujejo ji DeSUS, Stranka enakih možnosti in SMS-Zeleni. DeSUS bi denar raje namenil za reševanje socialnih problemov, obe zunajparlamentarni stranki pa skrbi politična zloraba tovrstnih obeležij.

Iz SDS so sporočili, da spomenik mora biti postavljen, da pa je "poslanska skupina SDS že julija 2010 predlagala, da se spomenik vsem žrtvam vojn postavi na Trgu republike, na mestu, kjer zdaj stoji spomenik revolucije". Iz odgovora je mogoče razumeti, da bi bil spomenik revolucije potemtakem odstranjen. "Nekatere stranke mislijo, da je treba vse porušiti in začeti na novo. V skupini, v kateri smo se odločali o postavitvi spomenika, pa mislimo, da je zgodovina Slovencev ena in čas vse [dogodke] sešteva," je Spomenka Hribar komentirala možnost, da bi SDS po morebitnem prevzemu oblasti projekt preusmerila. "Če bodo to storili, bodo ponovno razdelili slovenske državljane na 'naše' in 'ne-naše'. Državljanski spor bi se s tem še poglobil." Predstavnik ministrstva Prikl je ob tem pojasnil, da so za zdaj, dokler idejna zasnova še ni potrjena, spremembe možne, kasneje pa bi bilo projekt težje spreminjati.