Do pravnomočnosti sodbe bo Marconi ostal v priporu, kjer je že od oktobra 2009, njegova družba Remius pa bo morala kot opozorilo vlagateljem, ki pričakujejo novo poslovanje družbe, v štirih slovenskih medijih objaviti tudi izrek sodbe.

"Izrečena kazen sicer ni nizka, vendar se bom na sodbo pritožila, saj bi morala biti kazen po ocenah tožilstva še višja," je po leto dni trajajočem procesu povedala okrožna državna tožilka Mateja Gregorčič. Prvotno je zahtevala 11 let zapora, saj je Marconi vseskozi zavajal s svojimi izjavami, skozi celotni postopek ni pokazal obžalovanja, prek posrednikov pa je iz zapora oškodovancem pošiljal celo nove anekse k pogodbam. Na razsodbo se bo pritožil tudi Marconijev zagovornik Boštjan Penko, ki je prepričan, da Marconi ni nikogar preslepil, saj da so vsi oškodovanci vedeli za tveganja, ter da niso bili izpolnjeni vsi znaki poslovne goljufije.

Z včerajšnjo sodbo pa se pravni postopki proti Marconiju še niso končali. Tožilstvo namreč vodi še en kazenski postopek, v katerem je 109 oškodovancev, zaključku pa se približuje tudi preiskava 23 dejanj poslovne goljufije in pranja denarja. Skupno tako Marconiju grozi do 20 let zaporne kazni.

Marconijeva ponzijeva shema se je začela podirati že sredi leta 2008, ko bi moral vlagateljem izplačati obljubljene obresti. Ti svojega denarja nikoli niso dobili, Marconi pa se jim je začel izogibati in neprestano spreminjati svojo telefonsko številko. Sprva je Marconi vlagateljem in kasneje tudi sodišču zatrjeval, da mu je denar zablokirala Evropska centralna banka (ECB), ko se je to izkazalo za neresnično, pa je spremenil svojo zgodbo in pojasnjeval, da "denar je, vendar ga je treba najti". Kasneje je Marconi zatrjeval, da je denar v 200 bankah po vsem svetu, naposled pa le priznal, da denarja sploh ni več. Sodni izvedenec je namreč dokazal, da je okoli 35 odstotkov premoženja Marconi izgubil na valutnem trgu, okoli 11 milijonov evrov je uporabil za izplačilo prvih vlagateljev, milijon evrov pa si je izplačal kot posojilo. S transakcijskih računov je Marconi dvignil tudi okoli štiri milijone evrov gotovine, ki jo je deloma uporabil za izplačilo nekaterih vlagateljev in promotorjev, za donacije ter za stroške vzdrževanja piramidne sheme, za delom premoženja pa so izginile vse sledi. Nedoslednost Marconijevih pojasnil je včeraj potrdil tudi njegov odvetnik Penko, ki pa je obenem dejal, da "to sploh ni pomembno za kazniva dejanja, ki mu jih očita tožilstvo".

matjaz.polanic@dnevnik.si